Marta Kosová jako slovinská kandidátka do Evropské komise je nepřijatelná pro domácí opozici, která je součástí nejsilnější frakce Evropské lidové strany (EPP) v Evropském parlamentu. Zásadní překážkou jsou údajné vazby Kosové na tajnou policii někdejší komunistické Jugoslávie, řekla televizi Euronews šéfka slovinské delegace v Evropské lidové strany. Slovinsko je poslední zemí, která má předsedkyni Evropské komise sdělit jméno kandidáta, a kvůli vnitropolitickým neshodám tak stále není jasné, kdy bude známo rozdělení portfolií v nové exekutivě Evropské unie.
Vláda v Lublani původně do komise nominovala Tomaže Vesela, který devět let vedl slovinský Účetní dvůr a byl také předsedou nezávislé auditní komise Mezinárodní fotbalové federace. Ten však před týdnem kandidaturu stáhl a Slovinsko v pondělí oznámilo, že hodlá do Bruselu vyslat Kosovou, která v minulosti byla velvyslankyní v Německu a později ve Švýcarsku. Podle médií změna souvisela s požadavkem šéfky komise, aby některé státy vybraly ženy místo mužů, kterých je mezi nominovanými výrazně více.
Podle šéfky delegace slovinské konzervativní opozice v klubu Evropské lidové strany Romany Tomcové je však krok vlády levicově liberálního premiéra Roberta Goloba nepochopitelný a lze ho vysvětlit jen tím, že automaticky ustoupil von der Leyenové. To je pro opozici nepřijatelné, stejně jako samotná minulost Kosové, řekla Tomcová.