reklama
 
 

První kolo prezidentských voleb ve Slovinsku vyhrál Pahor

Aktualizováno 22. 10. 2017 21:53
Slovinský prezident Borut Pahor ovládl první první kolo slovinských voleb, oproti odhadům ale ještě o svém vítězství nerozhodl. Pahor byl jasným favoritem volby.

Lublaň - Slovinský prezident Borut Pahor přesvědčivě vyhrál nedělní první kolo volby, ale druhý mandát si těsně nezajistil. O prezidentský úřad se proto v druhém kole utká se starostou města Kamniku Marjanem Šarecem, které bude 12. listopadu. Vyplývá to z předběžných výsledků, uvedla agentura Reuters.

Odhad státní televize po uzavření volebních místností přitom ukazoval, že Pahor získal druhý mandát hned v prvním kole.

Po sečtení zhruba 95 procent hlasů získal Pahor 47,3 procenta, zatímco druhý Šarec 24,8 procenta.

Pahor byl podle analytiků jasným favoritem volby, ostatních osm kandidátů pro něj podle průzkumů nepředstavovalo vážnější soupeře. Výjimkou byl Šarec, který byl považován za jediného rivala, který by mohl Pahora ohrozit.

Hlasování provázel rekordně malý zájem veřejnosti. Vybírat prezidenta dnes mohlo 1,7 milionu oprávněných voličů, k urnám jich nakonec přišlo 42 procent. Pro srovnání, v prezidentských volbách v roce 2012 hlasovalo 48,8 procenta voličů.

Předvolební kampaň byla "nepolitická a triviální", protože v ní nebyly žádné ideologické nebo politické střety, napsal nejvýznamnější slovinský deník Delo. Na tomto pozadí také volební analytici očekávají jen nízkou volební účast kolem 50 procent.

Prezidentské volby ve Slovinsku částečně slouží jako ukazatel volebních preferencí před parlamentními volbami, které se budou konat v červnu nebo červenci příštího roku.

autor: ČTK | 22. 10. 2017 19:25

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama