Slovinci hasí ostudu, navrhli novou kandidátku do Komise

ČTK ČTK
10. 10. 2014 13:07
Expremiérku Alenku Bratušekovou, která neuspěla a na post eurokomisařky rezignovala, má vystřídat vicepremiérka Violeta Bulcová. Premiér ji prosadil navzdory odporu koaličních partnerů.
Bulcovou prosadil premiér Miro Cerar.
Bulcovou prosadil premiér Miro Cerar. | Foto: Reuters

Brusel/Lublaň - Slovinský premiér Miro Cerar zvolil kandidátkou na eurokomisařku nynější vicepremiérku a ministryni bez portfeje Violetu Bulcovou.

Prosadil si ji údajně i přes odpor svých koaličních partnerů. Předseda budoucí Evropské komise Jean-Claude Juncker zatím nebyl o rozhodnutí slovinské vlády oficiálně informován, řekl jeho mluvčí Margaritis Schinas.

Pokud se informace potvrdí, chce se Juncker s kandidátkou sejít počátkem příštího týdne. Teprve pak prý rozhodne o přidělení oblasti, za kterou by mohla odpovídat.

Bulcová vystřídá Bratušekovou

Bulcová má nahradit Alenku Bratušekovou, která na práci v Komisi rezignovala poté, co nezvládla slyšení v Evropském parlamentu a nezískala podporu příslušných výborů. Někdejší slovinská premiérka Bratušeková se měla stát místopředsedkyní Komise pro energetickou unii.

Bulcová je sice ministryní bez portfeje, ve slovinské vládě má ale na starosti rozvoj, strategické projekty a kohezi. Ministryní se stala teprve letos v září poté, co se ujal vlády nový Cerarův kabinet.

Rozhodnutím se Cerar dostal do sporu se dvěma největšími frakcemi v Evropském parlamentu. Lidovci z EPP i socialisté z S&D dali ve čtvrtek jednoznačně najevo, že jejich podporu pro nástup do Komise by bez problémů měla slovinská socialistická europoslankyně Tanja Fajonová.

Termín nástupu Komise je v ohrožení

Juncker přitom podporu obou největších frakcí v europarlamentu potřebuje, aby jeho komise získala podporu v hlasování, nyní naplánovaném na 22. října.

"Pan Juncker je v neustálém kontaktu s lídry Evropského parlamentu i se slovinským premiérem. Tvrdě pracuje na tom, aby zajistil široce přijatelné řešení," poznamenal jeho mluvčí.

Dál podle něj existuje nebezpečí, že kvůli nevyřešenému složení Komise se zpozdí její nástup do funkce, plánovaný na počátek listopadu.

Bratušeková byla jediná odmítnutá

"Časový rozvrh je velmi napjatý, ale snažíme se toto riziko snížit," dodal Schinas. S nominací Bulcové do Komise musí také souhlasit členské země, které spolu s Junckerem parlamentu novou Komisi navrhují.

Slovinská expremiérka Bratušeková byla jediná z 27 budoucích komisařů a místopředsedů Komise, kterou některé z výborů europarlamentu odmítly potvrdit.

Slyšení absolvovala v pondělí a ve středu proti ní hlasovalo 112 členů výboru pro životní prostředí a výboru pro průmysl, výzkum a energetiku, pro bylo jen 13. Kritizována byla nejen za malou znalost přiděleného portfolia, ale také za to, že se do Komise za Slovinsko v podstatě nominovala sama.

 

Právě se děje

Další zprávy