Výtvarníci uspěli u soudu s komunisty. Přemalování Biľaka na rudo není trestný čin

Zahraničí Kateřina Vítková ČTK Zahraničí, Kateřina Vítková, ČTK
Aktualizováno 20. 5. 2016 19:05
Výtvarníky Petera Kalmuse a Ľuboše Lorenza žalovala Komunistická strana Slovenska (KSS) za to, že nově odhalený pomník v obci Krajná Bystrá natřeli na červeno a opatřili nápisem "svině". Soudce celou záležitost označil za přestupek a předal okresnímu úřadu, informoval Bardejovský Korzár. Výtvarníci tvrdí, že konali v nutné obraně. Chtěli podle svých slov zabránit propagaci zločineckého režimu. Biľak, jeden ze signatářů takzvaného "zvacího dopisu" ze srpna 1968, zemřel v roce 2014.
Vasil Biľak.
Vasil Biľak. | Foto: ČTK

Svidník (Slovensko) - Výtvarníci, kteří loni v únoru na severovýchodním Slovensku přemalovali nově odhalený pomník s bustou komunistického pohlavára Vasila Biľaka, uspěli u soudu.

Motivací byl pro ně údajně Biľakův podpis pod dopisem zvoucím do země sovětská okupační vojska v roce 1968.

Soudce celou záležitost namísto trestného činu označil za přestupek a postoupil k projednání okresnímu úřadu, informoval server Bardejovský Korzár. Prokurátor proti usnesení soudu podává stížnost.

Výtvarníkům v případě prokázání viny hrozilo až roční vězení. Nicméně prokurátor navrhoval podmíněný trest a žádal uhrazení škody Komunistické straně Slovenska (KSS).

Petera Kalmuse a Ľuboše Lorenza žalovala KSS za to, že nově odhalený pomník v obci Krajná Bystrá u severovýchodní hranice země natřeli na červeno a opatřili ho nápisem "svině". Kalmus se za nápis omluvil - ale jen ochráncům přírody - a také zvířatům. Nápisem svině prý zvířata nechtěně urazil.

Obrana proti propagaci zločineckého režimu

Dvojice umělců byla obžalována z vandalismu. Výtvarníci podle serveru tvrdí, že konali v nutné obraně. Chtěli údajně zabránit propagaci zločineckého režimu.

"Stavění památníků vrcholným představitelům komunistického systému je podle slovenského práva trestným činem. Postavení pomníku Biľakovi je podle historiků Jašeka a Blažeka zpochybňováním zločinů komunismu a znevažováním památky přímých obětí komunismu na Slovensku. Biľak byl známý jen a jen jako angažovaný politik zločineckého režimu,“ uvedl advokát Daniel Lipšic.

Komunisté nechali pomník v Krajné Bystré postavit jako upomínku na místního významného rodáka, který zemřel v roce 2014. Pomník byl pomalován loni v únoru, krátce poté, co byl odhalen; později někdo ukradl Biľakovu bustu, která byla součástí pomníku. Za jeho poškození žádali až 3500 eur (v přepočtu necelých 95 000 korun). Helena Polanská z KSS podle Bardejovského Korzára zpochybnila duševní stav obou výtvarníků a posudek znalkyně označila za vypracovaný pod nátlakem.

Znalkyně z oblasti výtvarného umění Katarína Bajcurová ve svém posudku uvedla, že "památník je možné pokládat za propagaci zločinů komunismu". Podle ní není památník uměleckým dílem a jeho hodnota se nedá odhadnout, výši škody 1600 eur však považuje za přehnanou.

Soudce ve Svidníku musel během medializované kauzy ze soudní síně vykázat několik lidí. Místopředseda KSS Jalal Sulejman ji opustil se zvoláním "Ať žije socialismus!".

Biľak, který byl od roku 1954 až do pádu komunismu členem Ústředního výboru Komunistické strany Československa, byl slovenskou justicí stíhán za údajný podpis "zvacího dopisu", který se stal formálním zdůvodněním vojenské invaze do Československa v roce 1968. Slovenské soudy ovšem případ vrátily k došetření a prokuratura vyšetřování přerušila, protože se nepodařilo získat z Ruska originál dopisu k posouzení pravosti Biľakova podpisu. Zemřel nepotrestán v únoru 2014.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům zveřejnil přepis staršího telefonátu Trumpa se Zelenským

Bílý dům v pátek zveřejnil shrnující přepis dubnového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským, ve kterém mu gratuloval k vítězství v prezidentských volbách na Ukrajině a zval ho na návštěvu Washingtonu. Trumpův úřad dal přepis k dispozici v době, kdy ve Sněmovně reprezentantů vypovídá bývalá velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová. Kongresmani prezidenta vyšetřují kvůli jeho postupu vůči Kyjevu.

Jádrem sporu mezi demokratickými kongresmany a Trumpem je prezidentův červencový hovor se Zelenským. Trump chtěl podle kritiků nátlakem na Kyjev získat kompromitující informace na svého volebního soka Joea Bidena, čímž se pokusil zneužít Ukrajinu ve volebním boji v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy