Výtvarníci uspěli u soudu s komunisty. Přemalování Biľaka na rudo není trestný čin

Zahraničí Kateřina Vítková ČTK Zahraničí, Kateřina Vítková, ČTK
Aktualizováno 20. 5. 2016 19:05
Výtvarníky Petera Kalmuse a Ľuboše Lorenza žalovala Komunistická strana Slovenska (KSS) za to, že nově odhalený pomník v obci Krajná Bystrá natřeli na červeno a opatřili nápisem "svině". Soudce celou záležitost označil za přestupek a předal okresnímu úřadu, informoval Bardejovský Korzár. Výtvarníci tvrdí, že konali v nutné obraně. Chtěli podle svých slov zabránit propagaci zločineckého režimu. Biľak, jeden ze signatářů takzvaného "zvacího dopisu" ze srpna 1968, zemřel v roce 2014.
Vasil Biľak.
Vasil Biľak. | Foto: ČTK

Svidník (Slovensko) - Výtvarníci, kteří loni v únoru na severovýchodním Slovensku přemalovali nově odhalený pomník s bustou komunistického pohlavára Vasila Biľaka, uspěli u soudu.

Motivací byl pro ně údajně Biľakův podpis pod dopisem zvoucím do země sovětská okupační vojska v roce 1968.

Soudce celou záležitost namísto trestného činu označil za přestupek a postoupil k projednání okresnímu úřadu, informoval server Bardejovský Korzár. Prokurátor proti usnesení soudu podává stížnost.

Výtvarníkům v případě prokázání viny hrozilo až roční vězení. Nicméně prokurátor navrhoval podmíněný trest a žádal uhrazení škody Komunistické straně Slovenska (KSS).

Petera Kalmuse a Ľuboše Lorenza žalovala KSS za to, že nově odhalený pomník v obci Krajná Bystrá u severovýchodní hranice země natřeli na červeno a opatřili ho nápisem "svině". Kalmus se za nápis omluvil - ale jen ochráncům přírody - a také zvířatům. Nápisem svině prý zvířata nechtěně urazil.

Obrana proti propagaci zločineckého režimu

Dvojice umělců byla obžalována z vandalismu. Výtvarníci podle serveru tvrdí, že konali v nutné obraně. Chtěli údajně zabránit propagaci zločineckého režimu.

"Stavění památníků vrcholným představitelům komunistického systému je podle slovenského práva trestným činem. Postavení pomníku Biľakovi je podle historiků Jašeka a Blažeka zpochybňováním zločinů komunismu a znevažováním památky přímých obětí komunismu na Slovensku. Biľak byl známý jen a jen jako angažovaný politik zločineckého režimu,“ uvedl advokát Daniel Lipšic.

Komunisté nechali pomník v Krajné Bystré postavit jako upomínku na místního významného rodáka, který zemřel v roce 2014. Pomník byl pomalován loni v únoru, krátce poté, co byl odhalen; později někdo ukradl Biľakovu bustu, která byla součástí pomníku. Za jeho poškození žádali až 3500 eur (v přepočtu necelých 95 000 korun). Helena Polanská z KSS podle Bardejovského Korzára zpochybnila duševní stav obou výtvarníků a posudek znalkyně označila za vypracovaný pod nátlakem.

Znalkyně z oblasti výtvarného umění Katarína Bajcurová ve svém posudku uvedla, že "památník je možné pokládat za propagaci zločinů komunismu". Podle ní není památník uměleckým dílem a jeho hodnota se nedá odhadnout, výši škody 1600 eur však považuje za přehnanou.

Soudce ve Svidníku musel během medializované kauzy ze soudní síně vykázat několik lidí. Místopředseda KSS Jalal Sulejman ji opustil se zvoláním "Ať žije socialismus!".

Biľak, který byl od roku 1954 až do pádu komunismu členem Ústředního výboru Komunistické strany Československa, byl slovenskou justicí stíhán za údajný podpis "zvacího dopisu", který se stal formálním zdůvodněním vojenské invaze do Československa v roce 1968. Slovenské soudy ovšem případ vrátily k došetření a prokuratura vyšetřování přerušila, protože se nepodařilo získat z Ruska originál dopisu k posouzení pravosti Biľakova podpisu. Zemřel nepotrestán v únoru 2014.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy