Výtvarníci uspěli u soudu s komunisty. Přemalování Biľaka na rudo není trestný čin

Zahraničí Kateřina Vítková ČTK Zahraničí, Kateřina Vítková, ČTK
Aktualizováno 20. 5. 2016 19:05
Výtvarníky Petera Kalmuse a Ľuboše Lorenza žalovala Komunistická strana Slovenska (KSS) za to, že nově odhalený pomník v obci Krajná Bystrá natřeli na červeno a opatřili nápisem "svině". Soudce celou záležitost označil za přestupek a předal okresnímu úřadu, informoval Bardejovský Korzár. Výtvarníci tvrdí, že konali v nutné obraně. Chtěli podle svých slov zabránit propagaci zločineckého režimu. Biľak, jeden ze signatářů takzvaného "zvacího dopisu" ze srpna 1968, zemřel v roce 2014.
Vasil Biľak.
Vasil Biľak. | Foto: ČTK

Svidník (Slovensko) - Výtvarníci, kteří loni v únoru na severovýchodním Slovensku přemalovali nově odhalený pomník s bustou komunistického pohlavára Vasila Biľaka, uspěli u soudu.

Motivací byl pro ně údajně Biľakův podpis pod dopisem zvoucím do země sovětská okupační vojska v roce 1968.

Soudce celou záležitost namísto trestného činu označil za přestupek a postoupil k projednání okresnímu úřadu, informoval server Bardejovský Korzár. Prokurátor proti usnesení soudu podává stížnost.

Výtvarníkům v případě prokázání viny hrozilo až roční vězení. Nicméně prokurátor navrhoval podmíněný trest a žádal uhrazení škody Komunistické straně Slovenska (KSS).

Petera Kalmuse a Ľuboše Lorenza žalovala KSS za to, že nově odhalený pomník v obci Krajná Bystrá u severovýchodní hranice země natřeli na červeno a opatřili ho nápisem "svině". Kalmus se za nápis omluvil - ale jen ochráncům přírody - a také zvířatům. Nápisem svině prý zvířata nechtěně urazil.

Obrana proti propagaci zločineckého režimu

Dvojice umělců byla obžalována z vandalismu. Výtvarníci podle serveru tvrdí, že konali v nutné obraně. Chtěli údajně zabránit propagaci zločineckého režimu.

"Stavění památníků vrcholným představitelům komunistického systému je podle slovenského práva trestným činem. Postavení pomníku Biľakovi je podle historiků Jašeka a Blažeka zpochybňováním zločinů komunismu a znevažováním památky přímých obětí komunismu na Slovensku. Biľak byl známý jen a jen jako angažovaný politik zločineckého režimu,“ uvedl advokát Daniel Lipšic.

Komunisté nechali pomník v Krajné Bystré postavit jako upomínku na místního významného rodáka, který zemřel v roce 2014. Pomník byl pomalován loni v únoru, krátce poté, co byl odhalen; později někdo ukradl Biľakovu bustu, která byla součástí pomníku. Za jeho poškození žádali až 3500 eur (v přepočtu necelých 95 000 korun). Helena Polanská z KSS podle Bardejovského Korzára zpochybnila duševní stav obou výtvarníků a posudek znalkyně označila za vypracovaný pod nátlakem.

Znalkyně z oblasti výtvarného umění Katarína Bajcurová ve svém posudku uvedla, že "památník je možné pokládat za propagaci zločinů komunismu". Podle ní není památník uměleckým dílem a jeho hodnota se nedá odhadnout, výši škody 1600 eur však považuje za přehnanou.

Soudce ve Svidníku musel během medializované kauzy ze soudní síně vykázat několik lidí. Místopředseda KSS Jalal Sulejman ji opustil se zvoláním "Ať žije socialismus!".

Biľak, který byl od roku 1954 až do pádu komunismu členem Ústředního výboru Komunistické strany Československa, byl slovenskou justicí stíhán za údajný podpis "zvacího dopisu", který se stal formálním zdůvodněním vojenské invaze do Československa v roce 1968. Slovenské soudy ovšem případ vrátily k došetření a prokuratura vyšetřování přerušila, protože se nepodařilo získat z Ruska originál dopisu k posouzení pravosti Biľakova podpisu. Zemřel nepotrestán v únoru 2014.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Šuráň po deseti letech končí jako prezident svazu minipivovarů, vystřídá ho Voldřich ze Zvíkova

Za nového prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů zvolila čtvrteční valná hromada Michala Voldřicha z Pivovarského dvoru Zvíkov. Po deseti letech vystřídá ve vedení Jana Šuráně, který byl v čele svazu od jeho vzniku. Na pozici už znovu nekandidoval, chce ale nadále organizovat hlavní svazové akce, jako je Festival minipivovarů na Pražském hradě a Jarní cenu sládků, která se koná právě na Zvíkově. Pro zvolení Voldřicha bylo všech 64 přítomných členů svazu.

Místopředsedy svazu se stali Radovan Koudelka ze Zámku Zábřeh - Ostrava a Miloš Hrabák z Pivovaru Welzl Zábřeh. "Bylo to hezkých deset let, podařilo se nám svaz založit a vybudovat to, že nás začali vnímat velcí (výrobci), malí i veřejnost," řekl končící prezident Šuráň.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Proud lávy ze sopky na ostrově La Palma výrazně zpomalil, možná do moře nedorazí

Proud lávy ze sopky na španělském ostrově La Palma od nedělní erupce výrazně zpomalil a možná tak ani nedorazí do moře, čehož se od počátku týdne mnozí odborníci obávají. Po střetu žhavé lávy s mořskou vodou by totiž podle vědců nastala chemická reakce, která by do vzduchu uvolnila obrovské množství páry s nebezpečnými látkami a kousky vulkanického skla. 

Láva, jejíž masa v místech dosahuje výšky až 12 metrů, se nyní pohybuje rychlostí asi čtyři metry za hodinu, v pondělí to přitom bylo asi 700 metrů za hodinu. Díky výraznému zpomalení možná láva na pobřeží ani nedorazí.

Láva na tomto Kanárském ostrově v Atlantiku zničila dosud na 166 hektarů a pohltila podle satelitních snímků asi 350 domů. Oběti ani zraněné si přírodní katastrofa nevyžádala, na šest tisíc lidí zůstává evakuováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy