Slovenští politici vyšší plat mít nebudou, stát ušetří desítky milionů

ČTK ČTK
10. 11. 2015 18:09
Politici a někteří úředníci na Slovensku vyšší platy mít nebudou. Rozhodl o tom v úterý parlament. Zmrazení platů se dotkne mimo jiné prezidenta, poslanců parlamentu, členů vlády, vedení nejvyššího kontrolního úřadu a dalších vysokých státních úředníků. Naopak v České republice by platy politiků měly v příštím roce vzrůst o zhruba sedm procent. Na začátku letošního roku se mzda ústavních činitelů zvýšila asi o tři procenta.
Slovenský premiér Robert Fico.
Slovenský premiér Robert Fico. | Foto: Reuters

Bratislava - Slovenští politici a někteří vysocí státní úředníci nedostanou přidáno ani v příštím roce. Hlasy vládních a části opozičních poslanců o tom v úterý rozhodl slovenský parlament.

Stát tak ušetří zhruba tři miliony eur (81 milionů korun). Na rozdíl od letošního roku však od ledna stoupnou platy soudců, kterým je parlament loni zmrazil, což soudci kritizovali.

Zmrazení platů se dotkne mimo jiné prezidenta, poslanců parlamentu, členů vlády, vedení nejvyššího kontrolního úřadu a dalších vysokých státních úředníků. Zachování platů na současné úrovni podobně jako v minulosti navrhla vláda, podle které politici tímto způsobem přispějí ke snižování schodku veřejných financí.

Platy vysokých slovenských politiků závisejí na základní mzdě poslanců slovenského parlamentu, která v současnosti činí 1961 eur (52 950 korun). Nezvýšila se od roku 2009, v roce 2011 po zavedení nového způsobu výpočtu naopak nepatrně klesla. Kromě základní mzdy dostávají slovenští politici různé příplatky a nezdaněné paušální náhrady.

Někteří slovenští politici loni vydělali z jiných aktivit mnohem více peněz, než dostali za výkon veřejné funkce. Vyplývá to z majetkových přiznání, která jsou politici a další veřejní funkcionáři povinni odevzdávat.

V České republice by platy politiků měly v příštím roce vzrůst o zhruba sedm procent. Na začátku letošního roku se mzda ústavních činitelů zvýšila asi o tři procenta.

 

Právě se děje

Další zprávy