Slovenským parašutistům zachránil život pilot, sám zahynul

"Když je letadlo ve vývrtce, velmi těžce se z něj skáče... Pilot ale na chvíli stroj zvládl. To nás zachránilo," vzpomíná Roman Bakič, jeden z přeživších parašutistů.
O život přišlo sedm lidí, čtyři piloti a tři členové posádky. Zraněných je 31. Mezi přeživšími je i Čech. Neštěstí se stalo u obce Červený Kameň nedaleko Trenčína, a to během nácviku na letecký den. | Video: Reuters

Trenčín - Nebýt odvahy a zručnosti pilota jednoho z letadel, bývala by skončila čtvrteční srážka dvou sportovních letadel poblíž slovenského Trenčína mnohem tragičtěji.

Poté, co se stroje plné parašutistů srazily, se totiž jeden z Turboletů dostal do vývrtky a odstředivá síla tiskla parašutisty do sedaček.

Posádka ale stroj jako zázrakem dokázala na krátkou chvíli stabilizovat tak, aby měli výsadkáři čas z padajícího letadla vyskočit.

"Shodli jsme se i s ostatními, že piloti udělali maximum. Když je letadlo ve vývrtce, velmi těžce se z něj skáče... pilot ale na chvíli stroj zvládl. To nás zachránilo," vzpomíná v rozhovoru pro slovenský Denník N jeden z přeživších parašutistů Roman Bakič.

Přetížení jsme určitě nebyli

Prvotní informace o tom, že mělo být jedno z letadel přetíženo, Bakič odmítá. V každém z letadel podle něj byli dva piloti a sedmnáct parašutistů. "Přesně jak to mělo být," zdůrazňuje.

"Vzpomínám si na jeden náraz, pak přišel další. Letadlo začalo rotovat, takže nejdřív se vyskočit nedalo. Byl jsem jako přikovaný. Pak se ale zadní část letadla zvedla, celé se to uvolnilo, stroj se přestal točit, my tu chvíli využili a okamžitě jsme všichni vyskákali ven," líčí dále Bakič nejdramatičtější okamžiky svého života.

Video:

Podobně líčil osudové momenty i český parašutista, který byl na palubě spolu se slovenskými kolegy. "Byly to v podstatě vteřiny. Byli jsme rádi, že jsme stihli otevřít dveře a vyskákat," řekl Českému rozhlasu.

"Byl tam jasný příkaz, ať opustíme letadlo," dodal s tím, že všichni byli velmi zkušení, díky čemuž si tragédie nevyžádala více obětí.

Parašutisté nad nepřístupným a silně zalesněným terénem vyskočili ve výšce asi 400 metrů, což je mnohem níže, než se vyskakuje za běžných okolností. I tak si ti, kdo stihli letadla opustit, zachránili život.

Tolik zachráněných? Světová rarita

Čtyři piloti z obou letadel a tři parašutisté už ale takové štěstí neměli. Konečná bilance neštěstí je tak sedm mrtvých a jednatřicet zraněných. Stav všech zraněných je podle záchranářů dobrý, parašutisté budou v pořádku. To, že neštěstí přežila většina lidí, je podle odborníků obrovské štěstí a světová rarita.

Parašutisté měli naplánovaný nácvik seskoku na letecké dny, které byly ohlášeny na nadcházející víkend na letišti Slávnica na západě Slovenska. Po havárii organizátoři na webu informovali, že akce se neuskuteční.

 

Právě se děje

Další zprávy