První slovenský soudce končí kvůli vztahům s Kočnerem, řešili spolu kauzy

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 10. 2019 16:35
První soudce na Slovensku požádal o přerušení výkonu funkce kvůli svým kontaktům s podnikatelem Marianem Kočnerem, který je obviněn v případech ekonomické kriminality a prokuratura jej obžalovala v kauze loňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Informovalo o tom v pátek slovenské ministerstvo spravedlnosti, na které se soudce David Lindtner se svou žádostí obrátil.
Marián Kočner.
Marián Kočner. | Foto: Profimedia.cz

Po zveřejnění informací o jeho komunikaci s Kočnerem už Lindtner rezignoval na funkci předsedy jednoho z bratislavských soudů. Podle médií soudce s Kočnerem probíral různé kauzy. Nebyl ale mezi skupinou lidí ze slovenské justice, které policie kvůli kontaktům s Kočnerem v srpnu zabavila mobilní telefony.

Odpoledne jiného soudce postavil mimo službu disciplinární senát, a to rovněž v souvislosti s Kočnerem. Pozastavil výkon funkce Vladimíru Sklenkovi, který si podle tisku vyměnil s Kočnerem tisíce zpráv. Prostřednictvím tohoto soudce prý podnikatel získával informace o různých soudních případech.

V době zmíněné komunikace byl Sklenka místopředsedou jednoho z pěti bratislavských okresních soudů, dosud působil na jiném soudu než Lindtner. Šéfka slovenské soudní rady, což je ústavou zřízený orgán pro správu a regulaci soudnictví, navrhla odebrat Sklenkovi kvůli kauze talár. O jejím návrhu bude disciplinární senát rozhodovat později.

Komunikaci Kočnera s politiky či představiteli justice zajistila policie z Kočnerova mobilního telefonu při vyšetřování Kuciakovy vraždy. Získané informace naznačují korupci ve slovenském soudnictví.

Po propuknutí kauzy v září odstoupila z funkce náměstkyně na ministerstvu spravedlnosti Monika Jankovská, byť sama popírala informace, že měla být s Kočnerem v kontaktu. Podle uniklého přepisu komunikace si ale Jankovská s Kočnerem vyměnila několik tisíc zpráv a pomáhala podnikateli v soudním sporu ohledně proplacení směnek.

Kvůli podezření z padělání těchto směnek byl Kočner loni obviněn a soud se případem začal zabývat letos v létě.

Jankovská se po odchodu z ministerstva spravedlnosti vrátila jako soudkyně na bratislavský krajský soud. Disciplinární senát jí ale dříve v tomto týdnu pozastavil výkon funkce soudkyně v reakci na návrh slovenského ministra spravedlnosti Gábora Gála. Ministr žádá zbavit Jankovskou taláru kvůli tomu, že soudkyně podle něj lhala o své schůzce s vlivným advokátem. Jankovská patřila mezi soudce, kterým policie kvůli komunikaci s Kočnerem mobilní telefon zabavila.

Letos na jaře rezignoval kvůli kontaktům s Kočnerem hlavní náměstek slovenského generálního prokurátora Jaromíra Čižnára. Již v lednu Čižnár odvolal svého dalšího náměstka Reného Vaneka, a to kvůli tomu, že Vanek komunikoval s jednou z obviněných v případu vraždy Kuciaka, při které byla zastřelena i reportérova přítelkyně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy