Slovenský prezident Kiska povýšil parašutistu Josefa Gabčíka na generálmajora in memoriam

ČTK ČTK
26. 5. 2017 12:17
Slovenský prezident Andrej Kiska v pátek povýšil na generálmajora in memoriam parašutistu Josefa Gabčíka, který se v roce 1942 podílel na atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. "V celém průběhu druhé světové války jedinečná operace Anthropoid a v rámci ní úspěšný atentát na zastupujícího říšského protektora měly ve skutečnosti závažné geopolitické důsledky i konkrétní výsledky," řekl na slavnostním ceremoniálu slovenský prezident. Rodáka ze slovenské vesnice Poluvsie Gabčíka povýšil Kiska u příležitosti 75. výročí operace Anthropoid, během které Gabčík spolu s Janem Kubišem zaútočili na Reinharda Heydricha.
Slovenský prezident Andrej Kiska.
Slovenský prezident Andrej Kiska. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy