Novelu podepsal i Kiska. Slováci jsou na cestě ke zrušení Mečiarových amnestií

ČTK ČTK
3. 4. 2017 11:26
Slovenský prezident Andrej Kiska v pondělí podepsal ústavní novelu, která umožní sněmovně zrušit tzv. Mečiarovy amnestie. Ty brání v potrestání únosců syna exprezidenta Michala Kováče v roce 1995. Po podepsání novely začnou slovenští poslanci jednat o zrušení amnestií. K tomu by mělo dojít už tento týden. Z únosu Kováčova syna do Rakouska za vlády premiéra Vladimíra Mečiara byla podezřelá slovenská tajná služba SIS. Mečiar však vydal v roce 1998 amnestie, které vyšetřování zastavily. Současný prezident Kiska vyzýval ke zrušení amnestií už loni.
Slovenský prezident Andrej Kiska.
Slovenský prezident Andrej Kiska. | Foto: Ludvík Hradilek
 

Právě se děje

před 39 minutami

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy