Slovenský premiér Fico dostal pokutu za to, že nepřišel k soudu

ČTK ČTK
13. 1. 2017 14:09
Slovenský předseda vlády Robert Fico musí zaplatit pokutu 200 eur (v přepočtu 5400 korun) za to, že nepřišel v pátek k soudu. Podle listu Denník N tu měl svědčit v případu, ve kterém aktivista Martin Daňo čelí obžalobě z pomluvy exministra dopravy Jána Počiatka. Toho aktivista v minulosti vyzval, aby podstoupil test na drogy. Sám Daňo ale nakonec odešel ze soudu také s pokutou, a to za nedůstojné chování.
Slovenský premiér Robert Fico.
Slovenský premiér Robert Fico. | Foto: Reuters

Bratislava – Slovenský premiér Robert Fico dostal od soudkyně jednoho z bratislavských soudů pokutu 200 eur (v přepočtu 5400 korun) za to, že se bez omluvy nedostavil na páteční líčení, při kterém měl vypovídat jako svědek. Napsal to list Denník N.

Pokutu soudkyně udělila také obžalovanému občanskému aktivistovi, a to za jeho nedůstojné chování.

Fico měl svědčit v případu, ve kterém aktivista Martin Daňo čelí obžalobě z pomluvy exministra dopravy Jána Počiatka. Daňo v minulosti Počiatka vyzval, aby podstoupil test na drogy.

Soudkyně odůvodnila uložení pokuty Ficovi tím, že se k soudu bez omluvy nedostavil, ačkoli předvolání dostal.

Vůči pořádkové pokutě premiér může podat stížnost, toho však Fico využít nehodlá.

"Dnešního líčení... jsem se nezúčastnil kvůli neodkladné pracovní cestě mimo Bratislavu. Protokol mou nepřítomnost, bohužel, telefonicky omluvil až během samotného líčení. Chci se omluvit, pořádkovou pokutu respektuji a samozřejmě zaplatím," napsal Fico v tiskovém prohlášení.

Pokutou soudkyně podle listu potrestala také Daňa, kterého zároveň vykázala z jednací místnosti.

Nejprve šlo o sankci 500 eur (13 500 korun) za to, že Daňo v rozporu se zákonem používal v soudní síni kameru. Později dostal pokutu 800 eur (21 600 korun), protože měl na krku zavěšenou ceduli s nápisem "Každý má právo na soudce, který v práci nepije".

Bratislavskému soudu se ve zmiňovaném případu podařilo doručit předvolání Ficovi až po opakovaných pokusech. Slovenská média již dříve uvedla, že jinému soudu a policii se dlouho nedařilo doručit Ficovi písemnost ve sporu, ve kterém po Ficovi požadovala omluvu expremiérka Iveta Radičová za jeho výroky, kterými Radičovou kromě jiného spojil s korupční aférou. Předloni Fico a Radičová u soudu nakonec uzavřeli smír.

 

Právě se děje

Další zprávy