Slovenský parlament prolomil Kiskovo veto, omezil tak hraní hymny cizích států

ČTK ČTK
10. 5. 2019 12:43
Slovenský parlament v pátek prolomil veto prezidenta Andreje Kisky a potvrdil zákon, který omezuje hraní a zpívání hymny cizího státu na Slovensku. Sportovcům také při reprezentaci země nařizuje upřednostnit na dresech státní znak.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tyto změny prosadili ve sněmovně poslanci nacionalistické vládní Slovenské národní strany (SNS). Další koaliční strana Most-Híd, která v zemi zastupuje i početnou maďarskou menšinu, již předložila do sněmovny návrh, který veřejnosti hraní a zpívání hymny cizích zemí umožní.

Schválená novela o státních symbolech umožňuje hrát nebo zpívat hymnu cizích zemí na Slovensku v případě, že je přítomna i oficiální delegace daného státu. Podle dřívějšího vyjádření šéfa SNS a předsedy parlamentu Andreje Danka se zmiňované omezení vztahuje pouze na hraní a zpívání hymny jiných států během státního svátku, výročí a dalších významných příležitostí.

Novela vstoupí v platnost v polovině května. Zatím není jasné, zda nová pravidla ovlivní také hokejové mistrovství světa, které ode dneška do 26. května hostí Bratislava a Košice. Po zápasech je totiž pravidlem, že se hraje hymna vítězného mužstva.

Hraní hymny je kromě jiného součástí oficiálního uvítacího ceremoniálu při návštěvě vrcholných zahraničních politiků. Například Maďaři na Slovensku ale používají maďarskou hymnu při různých příležitostech včetně náboženských obřadů v kostelech a také při fotbalových utkáních.

Předlohu zákona ještě při původním hlasování v březnu podpořili také poslanci strany Most-Híd. Její předseda Béla Bugár se pak za hlasování omluvil, byť sám se ho z důvodu rekonvalescence po operaci nezúčastnil.

Představitelé politických stran pak požádali prezidenta Kisku, aby novelu zákona vetoval. Hlava státu tak učinila, při opětovném hlasování ji poslanci za Most-Híd již nepodpořili. Sněmovna ale veto prezidenta prolomila díky hlasům poslanců zbylých vládních stran a části opozice, včetně krajně pravicové strany Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko.

Most-Híd již do sněmovny předložil novelu zákona, po jejímž schválení bude i veřejnosti povoleno hraní a zpívání hymny cizího státu. Předlohu parlament projedná ve zrychleném režimu. Iniciativou strany Most-Híd se sněmovna nemohla zabývat při projednávání vetovaného zákona, protože prezident ho navrhl neschválit jako celek.

Novelu zákona o státních symbolech předložili poslanci SNS zejména v reakci na postup hokejového svazu, který na dresy slovenské reprezentace pro mistrovství světa nechal zobrazit upravený státní znak. Pod tradičním dvojkřížem se nacházely místo trojvrší tři zdvižené hokejky. SNS ale prosadila, že s výjimkou startovního čísla nově nebudou moci na reprezentačních dresech slovenských sportovců dominovat oficiálnímu státnímu znaku jiné grafické prvky.

Slovenský hokejový svaz tento týden oznámil, že hokejisté na šampionátu nakonec budou hrát v dresech se státním znakem na hrudi. V opačném případě by slovenská reprezentace s ohledem na schválení zmíněného zákona musela měnit dresy v průběhu mistrovství světa, které potrvá do 26. května.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy