Slovenský nejvyšší soud zrušil trest pro Čecha, který kradl v Kňažkově vile

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 7. 2018 11:10
Český zloděj vnikl do vily loni v lednu a vykradl trezor. Milan Kňažko se však probudil a muže postřelil.
Milan Kňažko.
Milan Kňažko. | Foto: DVTV

Bratislava - Slovenský nejvyšší soud v úterý zrušil rozhodnutí nižšího soudu, který loni potrestal českého občana Pavla Novotného tříletým trestem vězení za krádež v bratislavské vile známého herce Milana Kňažka. Vyhověl tak dovolání bývalé slovenské ministryně spravedlnosti Lucie Žitňanské, že uložený trest byl v rozporu se zákonem nízký. Soud první instance bude muset obžalobu na Novotného ve zmiňovaném případu znovu projednat.

Nejvyšší soud zároveň uvalil vazbu na Novotného, který si původně uložený trest odpykával v jedné ze slovenských věznic a který se líčení na vlastní žádost nezúčastnil.

Žitňanská v dovolání, se kterým se ztotožnil i nový ministr spravedlnosti Gábor Gál, namítala, že okresní soud nezákonně přiznal obžalovanému polehčující okolnosti. Tvrdila rovněž, že při použití zákonných ustanovení měl soud vyměřit Novotnému trest v rozmezí od pět let a čtyř měsíců do deseti let.

Předseda senátu nejvyššího soudu řekl, že jako polehčující okolnost při rozhodování o výši trestu nestačí pouze samotné doznání obžalovaného, jak to učinil Novotný. Soudce zároveň upozornil, že soud prvního stupně nesprávně přiřkl i jednu přitěžující okolnost Novotnému, který byl ve vlasti dvanáctkrát soudně trestaný.

Podnět k podání mimořádného opravného prostředku podal Kňažko poté, co se prokurátor proti verdiktu soudu první instance neodvolal.

Herec před novináři rozhodnutí nejvyššího soudu uvítal. "Zatím je to na dobré cestě. Jednoznačně to (krádež) nebyla náhoda, o tom není pochyb. Doufám, že to dopadne ve prospěch spravedlnosti," řekl Kňažko. Odmítl ale upřesnit, kdo by si krádež v jeho domě mohl objednat.

Do vily v prestižní bratislavské čtvrti nedaleko památníku Slavín Čech vnikl v noci loni v lednu. Odcizil hotovost z peněženky a s pomocí nalezených klíčů otevřel trezor, ze kterého podle obžaloby vzal peníze, prsten a hodinky v celkové hodnotě nejméně 10 000 eur (258 000 korun).

Kňažko se ovšem vzbudil a zloděje postřelil. Zraněný muž ještě stihl z vily uprchnout, ale policisté ho dopadli na zahradě.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 8 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy