Ministr vnitra Kaliňák podá demisi, tvrdí slovenská agentura. Píše se i o náhradnici

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 8. 3. 2018 15:40
Ve funkci ho podle agentury SITA nahradí současná státní tajemnice na vnitru Denisa Saková.
Robert Kaliňák.
Robert Kaliňák. | Foto: ČTK

BratislavaSlovenský ministr vnitra Robert Kaliňák příští týden v pondělí rezignuje, tvrdí slovenská tisková agentura SITA. Ve funkci ho podle ní nahradí současná státní tajemnice na vnitru Denisa Saková.

Vládní strana Směr-SD, ve které je Kaliňák místopředsedou, ale tyto zprávy na svém čtvrtečním briefingu popřela. "Nevím o žádné zemi Evropské unie, kde by bylo volné ministerstvo vnitra," řekl šéf poslaneckého klubu Směr-SD Martin Glváč.

Saková byla v dobách první vlády Roberta Fica šéfkou sekce informatiky a bezpečnosti na tomto ministerstvu. Během Ficovy třetí vlády vstoupila do strany Směr-SD. Zhruba před rokem ji Fico začal představovat na cestách po krajích jako "novou tvář" partaje, píše server agentury SITA.

Kaliňákův odchod požadují po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka opoziční strany stejně jako koaliční Most-Híd. Deník Sme už začátkem týdne psal o možnosti, že ho premiér Fico odvolá. Ten si chce ve vládní koalici stranu Most-Híd udržet.

Prezident Andrej Kiska vidí řešení současné napjaté situace buď v rekonstrukci vlády, nebo v předčasných volbách. Ty však Fico odmítá.

Předčasné volby, jež navrhuje i slovenská opozice jako řešení současné vnitropolitické situace, označil šéf poslanců Směr-SD za převrat, který se rovná "násilí v ulicích, bitkám a krvi". Představitelé Směr-SD na briefingu opakovaně obvinili prezidenta Andreje Kisku, že se postavil na stranu opozice, zatímco by měl zastupoval všechny strany. 

V pondělí se má podle agentury SITA premiér Fico setkat s předsedou Mostu Bélou Bugárem. Na schůzce by se mělo rozhodnout o osudu Kaliňáka.

Obvinění ze sabotáže

Kaliňákovi může uškodit i trestní oznámení, které na něj sepsal prokurátor úřadu speciální prokuratury Vasiľ Špirko. Slovenský prokurátor obvinil ministra vnitra, že vydal pokyn k jeho diskreditaci kvůli vyšetřování podezření v případu možného uplácení Kaliňáka a exministra financí a dopravy Jána Počiatka při zadávání veřejné zakázky. Kaliňák a Počiatek spolu v minulosti založili firmu. 

Policie Špirka před dvěma lety obvinila z toho, že ve zmiňované kauze kolem ministerstva vnitra vytvářel nátlak na svědka. Prokuratura obvinění zrušila, jakož i další obvinění vůči Špirkovi. Minulý týden Špirka zase zprostila možného disciplinárního provinění příslušná disciplinární komise prokurátorů.

Špirko ve čtvrtek novinářům řekl, že ve zmiňované záležitosti podá trestní oznámení na Kaliňáka a vedení policie pro podezření ze sabotáže. 

 

Právě se děje

Další zprávy