Slovenský exprezident Kováč trpí Parkinsonem

Aktuálně.sk
28. 8. 2008 8:30
Michal Kováč informace potvrdil
Slovenský exprezident Michal Kováč
Slovenský exprezident Michal Kováč | Foto: Pavol Urbi, Aktuálne.sk

Bratislava - Bývalý slovenský prezident Michal Kováč oznámil, že trpí Parkinsonovou chorobou.

Jde o onemocnění centrální nervové soustavy, které přímo souvisí s úbytkem nervových buněk. Tělo trpí nedostatkem dopaminu, což způsobuje, že pacient postupně není schopen ovládat nebo kontrolovat svůj pohyb.

Zprávu zveřejnil týdeník Plus 7 dní, kterému exprezident řekl, že dochází na pravidelnou léčbu. "Nemoc mám diagnostikovánu a chodím na kontroly. Syndrom se projevuje třesem v rukou. Změnil se mi rukopis, je hůř čitelný. A mám mnohem tlumenější hlas," řekl Kováč.

Nemoc Kováčovi komplikuje dopsání pamětí, na nichž několik let pracuje. Třes v rukou už mu nedovolí delší dobu psát. "Budu tedy muset paměti namluvit na diktafon, nebo je rovnou diktovat sekretářce," citoval týdeník Kováče.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy