Slovensko zvažuje, že přijme deset syrských sirotků

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 10. 2018 17:31
Přijetí deseti sirotků by bylo příspěvkem Slovenska k řešení migrace. Plán však kritizuje vládní Slovenská národní strana (SNS).
Syrské dítě v uprchlickém táboře na řeckém ostrově Lesbos (ilustrační foto).
Syrské dítě v uprchlickém táboře na řeckém ostrově Lesbos (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Bratislava - Slovensko v rámci svého dobrovolného příspěvku k řešení migrace zvažuje přijetí deseti syrských sirotků. Vyplývá to z vyjádření mluvčího slovenského ministerstva zahraničí Borise Gandela pro ČTK. Záměr ale kritizuje jedna z vládních stran. Podobnou iniciativu v Česku ohledně přijetí 50 syrských sirotků zahájila europoslankyně Michaela Šojdrová, premiér Andrej Babiš ale patří mezi odpůrce takového kroku a prosazuje pomoc dětem mimo Česko.

"Dobrovolným příspěvkem Slovenské republiky by bylo i přijetí deseti syrských sirotků. Je ovšem potřebné uvést, že v této věci teprve začínají konzultace a provádí se analýza situace, na jejichž základě vláda zaujme postoj," uvedl Gandel.

Plán však kritizovala vládní Slovenská národní strana (SNS), která je jednou ze tří koaličních stran. Za nepochopitelnou označila skutečnost, že ministerstvo zahraničí se místo informování o finančních příspěvcích Slovenska do mezinárodního systému humanitární a rozvojové pomoci zabývá "pochybnými, nesystémovými a nemístnými úvahami o tom, kolik dětí by mohla Slovenská republika (pod záminkou humanitární pomoci) syrskému státu zcizit".

Dodala, že v této záležitosti je třeba odmítnout perfidní politickou hru části mimovládních organizací a médií, které podle SNS zneužívají smutné osudy syrských dětí a sirotků na přenesení silných emocí do slovenské společnosti.

Bratislava se během migrační krize stala jedním z největších kritiků unijních kvót na přerozdělování migrantů, kvůli kterým také podala žalobu k soudu EU. Svůj postoj ke kvótám slovenská vláda nezměnila ani poté, co unijní soud její žalobu v této záležitosti zamítl.

Slovensko dlouhodobě prosazuje názor, že každá země by měla sama rozhodovat o podobě svého příspěvku k řešení migrace. Po vypuknutí migrační krize v EU před třemi lety Slovensko na svém území například dočasně ubytovalo stovky migrantů, kteří žádali o azyl v sousedním Rakousku. Slovensko také poskytlo azyl 149 asyrským křesťanům z Iráků, z nichž část se mezitím vrátila do vlasti.

V Česku se o možnosti přijmout syrské sirotky rozpoutala v září bouřlivá diskuse. O plánu se hovořilo i ve sněmovně, kde opoziční TOP 09 neprosadila usnesení, aby dolní komora požádala vládu o přijetí nejméně 50 syrských dětí z uprchlických táborů. K přijetí dětí vyzvala premiéra Babiše téměř polovina senátorů. Babiš dal nakonec europoslankyni Šojdrové a zástupcům neziskových organizací za úkol vybrat syrské sirotky, kteří by mohli být z uprchlických táborů přesunuti do Česka. Příliš však nevěří tomu, že takové děti najdou.

Video: Sirotků ze Sýrie se ujaly jiné rodiny, plán převézt je k nám vyvolal paniku, říká Kutilová

Pro muslimskou komunitu je obrovský problém poslat děti někam pryč na převýchovu, říká novinářka Markéta Kutilová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy