Slovensko zavede kvůli koronaviru zákaz vycházení, obnoví i hraniční kontroly

ČTK ČTK
6. 4. 2020 20:53
Slovensko ve snaze zpomalit šíření pandemie choroby covid-19 o nadcházejících velikonočních svátcích až na výjimky zavede mezi 8. a 13. dubnem faktický zákaz vycházení. Kabinet kvůli tomu rozšířil nouzový stav, který dosud platil jen v sektorech zdravotnictví a sociálních služeb. Pětimilionové Slovensko má dvě úmrtí na koronavirus a více než 500 potvrzených případů nakažených.
Slovenský premiér Igor Matovič.
Slovenský premiér Igor Matovič. | Foto: ČTK

Obyvatelé země pod Tatrami i během zákazu vycházení nadále budou moci kromě jiného jezdit do zaměstnání, k výkonu podnikatelských aktivit, k nákupům, k ošetření do zdravotnických zařízení, na pohřeb blízké osoby nebo do přírody v rámci okresu svého bydliště.

"Je to velmi závažné rozhodnutí a v moderní historii Slovenska nemá obdoby. Pokud bychom nyní povolili v našem boji, který nás vynesl mezi světovou špičku bezpečnosti z pohledu případného nakažení koronavirem, mohli bychom všechno pokazit," řekl premiér Igor Matovič novinářům. Dodal, že rozhodnutí kabinetu o omezení volného pohybu lidí nebylo schváleno jednomyslně, ale získalo mezi členy vlády výraznou podporu.

Na dodržování zákazu vycházení budou dohlížet policisté, kabinet také souhlasil s vyčleněním dalších 1000 vojáků ke stávajícím 500 příslušníkům armády k zajištění veřejného pořádku. Podle Matoviče policejní hlídky budou během zákazu vycházení zejména vyžadovat od kontrolovaných osob informace o důvodu jejich pobytu na veřejnosti, které následně ověří. Provinilcům bude hrozit pokuta.

Velikonoce byly na Slovensku až dosud tradičně obdobím, kdy se Slováci během prodlouženého víkendu setkávali s rodinou nebo vyrazili na výlety do hor. To bylo spojeno s cestováním po celé zemi. V některých regionech mladíci i muži zase dodržovali tradice, když o velikonočním pondělí chodili od domu k domu a pomlázkou vyšlehali dívky a ženy, případně je i polévali vodou.

Kvůli koronaviru se sešli vrcholní slovenští politici. "Je velmi důležité, abychom udrželi velkou míru disciplíny. Nesmíme polevit, zejména ne o nadcházejícím víkendu," řekla prezidentka Zuzana Čaputová po schůzce s premiérem a předsedou parlamentu.

Slovensko s cílem omezit šíření koronaviru dříve například uzavřelo školy, řadu prodejen či zakázalo pořádání hromadných sportovních, kulturních a společenských akcí. Země také na deset dnů obnoví hraniční kontroly.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy