Slovenská vláda existuje 100 dnů a už má krizi. Kollár čelí kauze s opsanou diplomkou

Zahraničí Peter Kováč, deník SME, Zahraničí
2. 7. 2020 19:34
Slovensko zažívá koaliční krizi, a to pouhých 100 dnů od nástupu vlády. Předseda hnutí Jsme rodina Boris Kollár podle médií opsal část své diplomové práce, aniž by uvedl zdroj. Jeho odvolání či odstoupení z pozice předsedy parlamentu žádá opozice i veřejnost, Kollár ale varuje, že pak by jeho hnutí odešlo také z koalice, píše deník Sme.
Předseda slovenského hnutí Jsme rodina Boris Kollár.
Předseda slovenského hnutí Jsme rodina Boris Kollár. | Foto: ČTK

Slovenská vláda Igora Matoviče (OLaNO) oslavila o víkendu teprve 100 dnů a už jí hrozí rozpad. Rozbít by ji mohla kauza opsané diplomové práce předsedy parlamentu Borise Kollára z hnutí Jsme rodina, které je členem koalice. Kollár podle médií do své diplomové práce zkopíroval bez uvedení zdroje pasáže z jiných textů.

Přestože se původně za své počínání odmítl i jen omluvit a nenašel důvod pro odstoupení z funkce, dvě další koaliční strany Za lidi a nejnověji Svoboda a Solidarita (SaS) to vidí jinak. K odstoupení ho ve středu vyzval celý poslanecký klub SaS, píše slovenský list Sme.

"Na tahu je nyní Boris Kollár. Pokud neodstoupí, poradíme se a uvidíme, co dál," shrnula závěry více než hodinového jednání klubu jeho předsedkyně Anna Zemanová. Poslancům SaS přišel vysvětlit opsanou diplomku i sám Kollár.

Zatím není jasné, jestli SaS podpoří odvolání Kollára, které chce iniciovat opozice. Předseda strany a ministr hospodářství Richard Sulík ale už o víkendu připomněl možnost "zelené karty" pro poslance. To by znamenalo, že každý by měl během hlasování volnou ruku.

Tuto možnost zopakoval Sulík i ve středu. Podle něj se však ještě strana nedohodla, co by její poslanci udělali během odvolávání Kollára. "V pondělí budeme mít koaliční radu. Tyto události budou mít nějaký spád. A když se něco nového stane, poslanecký klub znovu zasedne," dodal Sulík. 

Svolání mimořádné schůze pro odvolání Kollára naznačil i bývalý premiér Peter Pellegrini. Zatím ale nezačal sbírat podpisy a podle jeho mluvčí se k tématu vyjádří.

Pro odvolání Kollára by však v parlamentu museli hlasovat Pellegriniho odpadlíci (kteří v posledních dnech odešli ze strany Směr, pozn. red.), poslanci Směru, Za lidi, SaS a přidat by se museli také kotlebovci (Lidová strana Naše Slovensko), kteří už ohlásili, že svolání mimořádné schůze nepodpoří. Zároveň však neřekli, jak by hlasovali. 

Odvolání Kollára z funkce by přitom pravděpodobně přineslo i odchod jeho hnutí Jsme rodina z koalice. "Můžeme poté úplně odejít z vládní koalice. (…) Nemůžu pouze odejít z postu předsedy parlamentu," ohlásil Kollár ještě před zasedáním klubu SaS. Médiím později poslal stanovisko, že on i poslanci Jsme rodina "berou tuto výzvu (od SaS, pozn. red.) na vědomí".

Hnutí Za lidi necouvlo a Matovič mlčí

Jak ven z vládní krize, premiér Igor Matovič zatím neřekl. Stejně stručná byla i jeho strana Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO). "Hnutí zveřejnilo svoje stanovisko v pondělí a tím je pro nás téma uzavřené," vzkázalo uskupení. 

Právě z pondělního jednání poslaneckého klubu OLaNO vzešel nápad zpětně zkontrolovat všechny závěrečné práce a odebrat tituly. Odborníci ho označili za nesmysl a tuto představu za nesplnitelnou.

Matovič se Kollára dosud opakovaně zastával a mluvil o tom, že je možná morálnější poslepovat práci z cizích zdrojů než ji dát celou napsat někomu jinému. "Musíme se vyrovnat s tím, co je nemorální a co ne," tvrdil Matovič.

Stranu Za lidi však Kollár ani Matovič těmito argumenty nepřesvědčili. I oni tedy čekají Kollárovo odstoupení, přičemž na tahu je Jsme rodina. "Je na nich, jak se rozhodnou, žádná vládní koalice se nemusí rozpadat," řekl člen předsednictva strany Juraj Šeliga s tím, že odmítá politické vydírání. Podobně se vyjádřila i ministryně spravedlnosti Mária Kolíková. 

SaS a Za lidi připomínají také to, že vůbec nezpochybňují nárok Kollárovy strany na post předsedy parlamentu. Jsme rodina podle nich může pozici nově obsadit člověkem, kterého bude považovat za správného. Pro Jsme rodina je však takové řešení nepřijatelné, nechal se slyšet ministr práce a místopředseda hnutí Milan Krajniak. Ve straně je podle jeho slov jednota v tom, že šéfem parlamentu má být Kollár, a o jeho výměně ani nediskutují. 

Naznačil, že pokud koaliční partneři budou trvat na jeho výměně, tak to bude Jsme rodina považovat za porušení koaliční dohody. "Podle ní může každý partner vznést jakoukoliv výhradu k činnosti dalších lidí ve vládě nebo Národní radě, ale nemůže prosazovat svoje zájmy proti vůli koaličního partnera," vysvětlil Krajniak. 

Běží petice a chystá se protest

Navzdory zásadovému postoji SaS hovoří Sulík i o tom, že z vlády kvůli Kollárovi jeho strana neodejde. O kauze říká, že jde v podstatě o "směšnost", kterou je tato "obšlehnutá diplomka".

Kollár svoji diplomovou práci opsal od vlastního školitele na soukromé Středoevropské vysoké škole ve Skalici Jozefa Minďáše. Přestože bez citování vykradl jeho texty, médiím tvrdil, že nejde o plagiát. Minďáš mu k tomu totiž prý dal souhlas.

Sám Minďáš zase prohlásil, že odpovědnost za posouzení závěrečných prací nenese školitel ani univerzita, ale ministerstvo školství, které provozuje antiplagiátorský software. 

V manuálu softwaru se však píše, že je pouhou pomůckou a konečné slovo během posuzování závěrečných prací má mít školitel.

Po mediálním tlaku nakonec Kollár oznámil, že titul Mgr. nebude používat, dokud bude působit v politice. Získal ho ve svých 50 letech, studium absolvoval v letech 2010 až 2015.

Části veřejnosti to ale nestačí. Petici za odvolání Kollára, kterou spustila Nadace Zastavme korupci, dosud podepsalo přes 7700 lidí. Na pátek je v Bratislavě ohlášený protest s názvem Za odchod plagiátorů z politiky. 

Video: Kovář je plagiátor, rozsah je šokující, byl to jeho způsob práce, říká Lomová

Plagiátorství byl způsob práce. Díla Martina Kováře jsou opis starších děl, jsou to spíš překlady. Jeho vědecké tituly má napadnout vedení fakulty | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy