Slovensko v centru pozornosti: Muslimy nepřijme, nemá mešity

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 8. 2015 17:10
Mluvčí ministra vnitra se jal vysvětlovat, proč mohou být na Slovensku jen uprchlíci křesťanského vyznání.
Syrští uprchlíci. Ilustrační foto.
Syrští uprchlíci. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bratislava - Mluvčí slovenského ministerstva vnitra Ivan Metík se postaral o to, že na Slovensko se strhla pozornost předních světových médií, povšiml si Denník N.

Zasloužil se o to výrokem, kdy zdůvodňoval, proč země může přijmout jen syrské křesťany.

Uprchlíkům, kteří vyznávají islám, podle něj zůstanou dveře na Slovensko zavřené, protože v zemi nejsou mešity. Syrští muslimové by se tak neměli kde modlit a necítili by se jako doma.

"Chceme pomoci Evropě. Mohli bychom přijmout 800 muslimů, ale na Slovensku nemáme mešity. Jak by se tady mohli muslimové integrovat, když by se jim tu nelíbilo?" cituje Netíka například britský The Daily Telegraph.

Výroků mluvčího ministra Roberta Kaliňáka si všímají i americký The Wall Street Journal, německý Der Spiegel či britský bulvární Daily Mail.

The Washington Post zase v souvislosti s postojem Slovenska k muslimům připomíná rozhovor premiéra Roberta Fica pro rakouský deník Der Standard.

V něm Fico podotkl, že "Slovensko nebombardovalo Libyi ani nevyvolalo problémy v severní Africe", čímž narážel na fakt, že za současnou uprchlickou krizi může destabilizace zmíněných regionů.

Bratislava si už za své postoje vysloužila kritiku Bruselu. "Jednáme na základě dohody, která vylučuje jakoukoliv formu diskriminace," prohlásila mluvčí Evropské komise Annika Breidthardtová.

Americký magazín Foreign Policy si všímá, že je Slovensko jedinou zemí, která chce při přijímání uprchlíků upřednostňovat jednu skupinu před druhou, a turecké noviny Sabah zase poznamenávají, že jde Slovensko proti evropské ideji multikulturalismu.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy