Slovensko v centru pozornosti: Muslimy nepřijme, nemá mešity

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 8. 2015 17:10
Mluvčí ministra vnitra se jal vysvětlovat, proč mohou být na Slovensku jen uprchlíci křesťanského vyznání.
Syrští uprchlíci. Ilustrační foto.
Syrští uprchlíci. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bratislava - Mluvčí slovenského ministerstva vnitra Ivan Metík se postaral o to, že na Slovensko se strhla pozornost předních světových médií, povšiml si Denník N.

Zasloužil se o to výrokem, kdy zdůvodňoval, proč země může přijmout jen syrské křesťany.

Uprchlíkům, kteří vyznávají islám, podle něj zůstanou dveře na Slovensko zavřené, protože v zemi nejsou mešity. Syrští muslimové by se tak neměli kde modlit a necítili by se jako doma.

"Chceme pomoci Evropě. Mohli bychom přijmout 800 muslimů, ale na Slovensku nemáme mešity. Jak by se tady mohli muslimové integrovat, když by se jim tu nelíbilo?" cituje Netíka například britský The Daily Telegraph.

Výroků mluvčího ministra Roberta Kaliňáka si všímají i americký The Wall Street Journal, německý Der Spiegel či britský bulvární Daily Mail.

The Washington Post zase v souvislosti s postojem Slovenska k muslimům připomíná rozhovor premiéra Roberta Fica pro rakouský deník Der Standard.

V něm Fico podotkl, že "Slovensko nebombardovalo Libyi ani nevyvolalo problémy v severní Africe", čímž narážel na fakt, že za současnou uprchlickou krizi může destabilizace zmíněných regionů.

Bratislava si už za své postoje vysloužila kritiku Bruselu. "Jednáme na základě dohody, která vylučuje jakoukoliv formu diskriminace," prohlásila mluvčí Evropské komise Annika Breidthardtová.

Americký magazín Foreign Policy si všímá, že je Slovensko jedinou zemí, která chce při přijímání uprchlíků upřednostňovat jednu skupinu před druhou, a turecké noviny Sabah zase poznamenávají, že jde Slovensko proti evropské ideji multikulturalismu.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Rusko zahájilo trestní stíhání kvůli odstranění Koněvovy sochy

Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Podle agentury TASS to v pátek oznámila mluvčí výboru Světlana Petrenková. Radnice Prahy 6 sochu nechala odstranit minulý pátek.

Ruská diplomacie ve čtvrtek záležitost označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy