Slovensko trápí silný vítr. Vyvrácená zastávka zabila dítě, další je těžce zraněné

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 2. 2020 15:17
Už druhý den přetrvávající silný vítr na Slovensku opět způsobil výpadky dodávek elektřiny v některých regionech a také omezil provoz největších lyžařských středisek. Na středním Slovensku bylo ráno bez proudu podle distribuční společnosti Stredoslovenská distribučná (SSD) přes 20 tisíc odběrných míst a situace se přes noc zhoršila.
Větrem vyvrácená zastávka na Slovensku.
Větrem vyvrácená zastávka na Slovensku. | Foto: Facebook Policie SR

Výpadky v dodávkách způsobil podle médií vítr a také těžký mokrý sníh. Technici sice vyrazili do terénu, podle SSD ale odstraňování některých poruch může kvůli větru a rozmočenému terénu trvat delší dobu.

Nejvyšší stupeň výstrahy před silným větrem vydali slovenští meteorologové pro horské oblasti na středním a v části východního Slovenska. Varování platí do půlnoci také pro Vysoké a Nízké Tatry. Nižší stupně výstrahy byly vyhlášeny na většině ostatního území země.

Provozovatel lyžařských středisek Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso ve Vysokých Tatrách kvůli silnému větru zastavil všechny lanovky. Výpadek v dodávkách elektřiny a silný vítr také omezily provoz největšího slovenského skiareálu Jasná pod horou Chopok v Nízkých Tatrách. Silnici do jižní části střediska zablokovaly popadané stromy.

Na Chopku v úterý slovenští meteorologové naměřili rychlost větru v nárazech až 164 kilometrů v hodině, dosáhl tak síly orkánu.

Na západě Slovenska zemřelo jedno dítě a další bylo těžce zraněno poté, co je zasáhla konstrukce autobusové zastávky, kterou vyvrátil poryv větru. Neštěstí se stalo dopoledne ve městě Myjava nedaleko hranic s Českem. Jedno z dětí podlehlo zraněním po převozu k ošetření, zdravotní stav druhého zraněného dítěte policie označila za kritický.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Podle Kaczyńského budou volby polského prezidenta nejpozději 28. června

Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je překazit, prohlásil dnes rezolutně předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Dal přitom najevo, že k tomu využije "všechny prostředky, jež má stát k dispozici".

V Polsku pokračují ostré politické spory o termín už odložených voleb - opozice chce delší odklad, PiS konání co nejdříve. Původně byly volby hlavy státu vypsané na 10. května, ale kvůli šíření koronaviru se nekonaly. Vláda přes odpor opozice neuspěla se svou snahou prosadit zákon o výhradně korespondenčním hlasování. Volby nyní nestihne uspořádat ani do konce května.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy