Slovensko se ptá: Zabil Roma slzný plyn policistů?

Jakub Filo, Aktuálně.sk
30. 6. 2010 21:00
Rodina a lidskoprávní organizace už podaly trestní oznámení
Slzný plyn v akci. Ilustrační snímek
Slzný plyn v akci. Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Bratislava/Tornaľa - Slovenská policie řeší vážný případ, do kterého je zapletená zásahová jednotka.

Po jejím zákroku se ve městě Tornaľa udusil šestačtyřicetiletý muž.

Svědkové tvrdí, že za to mohou policisté, kteří použili nepřiměřené množství slzného plynu. Rodina se obrátila na organizaci Ľudia proti rasizmu, která už podala trestní oznámení, uvedl online deník Aktuálně.sk.

"Případ prošetříme obvyklým způsobem," stojí v prohlášení ministerstva vnitra.

Zesnulý muž působil v Tornali v rámci romských občanských hlídek.

Incident, který podle rodiny vedl ke smrti muže, se odehrál 9. května. Tehdy dotyčný přišel na náměstí a ptal se kolotočářů, kteří zrovna pakovali, zda obci zaplatili za energii. Strhla se potyčka, kolemjdoucí přivolali policii. Ta použila slzný plyn.

Deník Aktuálně.sk píše, že muž se podrobil výslechu, pak jej ošetřila záchranka. Lékař jej poslal domů. "Zdravotní stav pacienta byl stabilizovaný, bez nutnosti trasportu do nemocnice," řekla deníku mluvčí záchranné služby Magdaléna Magdová.

Po více než týdnu - 17. května - volala k muži rodina lékaře znovu.

Stěžoval si na problémy s dýchaním. "Zjistili jsme u něj stažené dýchaní s následným zhoršením celkového stavu. Upadal do bezvědomí," doplnila Magdová.

Lékaři muže resuscitovali a převezli do nemocnici v Rimavské Sobotě, kde zemřel.

V pitevní zprávě se hovoří o těžkém otoku mozku, kterému předcházelo dušení. Patoložka připustila, že smrt mohla být způsobená "pomalou postupnou otravou, kterou způsobilo nepřiměřené množství slzného plynu."

Další podrobnosti k případu najdete na stránkách Aktuálně.sk zde

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Některé britské čerpací stanice přerušily provoz. Nemá jim kdo dovézt palivo

V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty. Ty na ně kvůli chybějícím řidičům nákladních aut nemá kdo dovézt, v rafinériích je přitom benzinu i nafty dost. Ministr dopravy Grant Shapps dnes vyzval motoristy, aby se nesnažili natankovat si do zásoby, informovala veřejnoprávní BBC na svých internetových stránkách.

Agentura Reuters napsala, že u některých čerpacích stanic v Londýně a jihoanglickém hrabství Kent se dnes tvořily fronty aut. Asociace prodejců pohonných hmot doporučila motoristům, aby měli v nádrži tolik paliva, aby jim vystačilo na cestu k záložní stanici pro "vzácný" případ, že na první nebude k dostání.

V některých britských médiích se objevily informace, že britská vláda v situaci, kdy v zemi chybí až 100.000 řidičů nákladních aut, uvažuje o nasazení vojáků. "Pokud by to pomohlo, povoláme je," řekl Shapps BBC. Dodal ale, že není jasné například to, zda vojáci mohou řídit vozidla s civilní registrací.

Už měsíce zástupci supermarketů a zemědělců upozorňují, že vzhledem k nedostatku řidičů jsou narušené dopravní řetězce, kvůli čemuž mají problémy dostat zboží na pulty obchodů.

V televizi Sky Shapps řekl, že nedostatek řidičů je celosvětový problém kvůli tomu, že během pandemie covidu-19 se nekonaly zkoušky pro nové šoféry. Británie podle něho proto počet zkoušek zdvojnásobuje. Těm současným je v průměru 55 let a stěžují si na špatné pracovní podmínky i platy.

Řidičů je v Británii nedostatek ale i kvůli brexitu, po němž je pro pracovníky z jiných evropských zemí těžší získat pracovní povolení. Asociace silniční nákladní dopravy (RHA) vyzvala vládu, aby v blízké době tato pravidla zmírnila. K tomu Shapps řekl, že nechce, aby britské řidiče vytlačili jejich kolegové ze zemí Evropské unie, kteří mají nižší nároky na mzdy.

Rod McKenzie z RHA podle BBC řekl, že více řidičů profesi opouští, než do ní přichází. "Je to takhle jednoduché: všechno, co v Británii máme, se dováží nákladními auty. Takže pokud je nedostatek řidičů, je nevyhnutelné, že všechny věci, které chceme, nedostaneme, kdy chceme," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy