Slovensko prodlouží kontroly na hranicích s Maďarskem o další měsíc

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 11. 2023 16:30
Slovensko prodlouží kontroly na hranicích s Maďarskem o další měsíc

Slovensko prodlouží kvůli nelegální migraci kontroly na hranicích s Maďarskem o další měsíc, a to do 23. prosince, rozhodla v pondělí vláda. Hraniční kontroly kvůli přílivu běženců dříve zavedlo v rámci schengenského prostoru volného pohybu osob také několika dalších zemí včetně České republiky.

Náhodné kontroly na hraničních přechodech s Maďarskem zahájila Bratislava v říjnu za předchozí úřednické vlády. Tímto krokem reagovala na podobný krok Česka, Polska a Rakouska vůči Slovensku. Slovensko, které letos zažilo rekordní nápor migrantů z Maďarska po takzvané západobalkánské trase a které je pro běžence pouze tranzitní zemí, kontroly prodloužilo opakovaně.

"Cílem tohoto nařízení vlády bude pokračovat ve snižování sekundární nelegální migrace, a navázat tak na předchozí neodkladná opatření související s nelegální migrací, která způsobuje ohrožení veřejného pořádku a vnitřní bezpečnosti Slovenské republiky," uvedlo slovenské ministerstvo vnitra. Náklady na toto nejnovější prodloužení hraničních kontrol vyčíslilo na 3,18 milionu eur (77,8 milionu korun), a to v podobě platů a vybavení nasazených policistů.

Slovensko od začátku letošního roku do uplynulé neděle zadrželo v rámci boje proti nelegální migraci podle místního ministerstva vnitra zhruba 47 tisíc osob, tedy pětinásobek počtu ze stejného období loňska. Minulý týden ale slovenské úřady zajistily už jen 30 běženců, což je výrazně méně než před rokem. Podle dřívějších informací slovenská policie po vyřízení administrativních záležitostí běžence obvykle propustila a ti pak pokračovali do západní Evropy

Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok novinářům řekl, že převaděči změnili taktiku a místo trasy z Maďarska na Slovensko a pak dále do Česka nebo do Polska nyní více využívají trasu z Maďarska do Rakouska. Šéf slovenské hraniční a cizinecké policie Jozef Masnica doplnil, že převaděči už také nevykládají migranty na území Slovenska nebo je nenechávají překročit slovensko-maďarskou hranici mimo oficiální přechody, ale se snaží přepravit běžence přes Slovensko ve vozidlech.

Podle materiálu ministerstva vnitra bude k zajištění nepřetržité ochrany 35 hraničních přechodů Slovenska s Maďarskem vyčleněno 210 policistů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy