Je to krok ke změně, píše slovenský tisk. Prezidentem bude Čaputová, nebo Šefčovič

Živě
Slováci si sice v prvním sobotním kole voleb prezidenta nezvolili, z hlasování ale vzešla jako jasný vítěz právnička Zuzana Čaputová. Získala 40,6 procenta hlasů, eurokomisař Maroš Šefčovič skončil druhý s 18,7 procenta hlasů. Druhé kolo proběhne 30. března. Volby jsme sledovali v online přenosu.
Zuzana Čaputová ve volební centrále v Bratislavě. | Video: agentura AP
Živě
Aktualizovat reportáž
10:00

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, 

online přenos k dění na Slovensku v tuto chvíli končí. Děkujeme, že jste ho sledovali s námi.

9:55

Nejsilnější slovenská opoziční strana Svoboda a Solidarita (SaS) pogratulovala Čaputové k postupu do druhého kola.

"Ukázalo se, že rozhodnutí Roberta Mistríka bylo zásadní a znamenalo sjednocení demokratických sil na Slovensku v její prospěch. Proto má dnes reálnou šanci stát se prezidentkou Slovenské republiky," uvedl předseda SaS Richard Sulík.

9:33

Čaputová má šanci stát se první hlavou státu na Slovensku. V Evropské unii mají ženu ve vedení země aktuálně v Estonsku, Litvě, Chorvatsku a na Maltě.

9:10

Slovenský prezident Andrej Kiska blahopřál Čaputové k úspěchu v prvním kole přímých voleb prezidenta. Kiska, který se o znovuzvolení neucházel, podpořil slovenskou právničku už před volbami.

"Ukázalo se, jakou chceme zemi - slušnou a spravedlivou. Zuzana Čaputová je přesně ta osoba, která dokáže vytáhnout Slovensko z krize," napsal Kiska na sociální síti.

GRATULUJEM ZUZANE ČAPUTOVEJ! POTVRĎME TO AJ V DRUHOM KOLE V tejto chvíli je už jasné, že môžeme všetci zablahoželať Zuzane Čaputovej k jasnému víťazstvu v prvom kole. Ukázalo sa, akú chceme krajinu – slušnú a spravodlivú. Zuzana Čaputová je presne tá osoba, ktorá dokáže vytiahnuť Slovensko z krízy. Neostaňme doma ani v druhom kole. Prvé kolo sme vyhrali. Slovensko je na dobrej ceste.

Zveřejnil(a) Andrej Kiska dne 17. March 2019
8:55

"Přesvědčila (Čaputová) lidi, že na křižovatce rok od vraždy si vybírá cestu slušnosti, práva a pravdy. Že může být protiváhou těch, kteří konspirují, podvádějí a rozkládají právní stát. Přesvědčila, že bude schopna držet mafiánské praktiky daleko od (prezidentského) paláce," píše list Sme o velkém úspěchu Čaputové v prvním kole.

Denník N si myslí, že Čaputovou zřejmě už nic nemůže zastavit ani před druhým kolem prezidentských voleb. "Vítězství Čaputové je oprávněným důvodem k oslavě. Dnes v noci jsme se výrazně posunuli směrem k normálnější zemi. A to není vůbec málo," píše list.

8:35

Podle slovenské expremiérky Ivety Radičové ukázaly výsledky prvního kola prezidentských voleb vysokou poptávku po změně na slovenské politické scéně. Řekla to pro agenturu SITA.

Čaputová podle ní reprezentuje větší spravedlivost a lepší právní stát, stejně tak i nový styl a obsah politiky.

Radičová před deseti lety postoupila jako vůbec první žena ve slovenské historii do druhého kola prezidentských voleb. V něm už ale neuspěla proti Ivanu Gašparovičovi.

Foto: Ludvík Hradilek
8:30

Nejvyšší účast v 1. kole byla v Bratislavském kraji, kde přišlo k urnám 58,88 procenta voličů. Naopak nejméně lidí volilo v Košickém kraji, a sice 42 procent.

8:18

Marian Kotleba nevyhrál v 1. kole v žádném z okresů. Podporu našel především v Banskobystrickém kraji, kde ho volilo téměř 14 procent voličů. Celkově skončil čtvrtý.

8:15

Bývalý předseda parlamentu František Mikloško, který skončil na pátém místě, uvedl, že v druhém kole nebude hlasovat pro Šefčoviče a nedoporučí to ani svým voličům.

V případě Zuzany Čaputové nechá rozhodnutí na voličích.

8:11

Šéf vládní strany Most-Híd Béla Bugár, který skončil v 1. kole voleb na šestém místě, podpoří před druhým kolem hlasování právničku Zuzanu Čaputovou. 

7:46

Šefčovič byl druhý v každém z osmi slovenských krajů. Nejvíce se mu dařilo v Trenčínském kraji, kde získal 22,49 procenta hlasů, naopak nejméně hlasů dostal od voličů v Bratislavském kraji, a to 13,57 procenta.

Z osmi okresů, které Čaputová ztratila, zvítězil v sedmi Šefčovič a v jednom - v okrese Svidník - vyhrál kontroverzní soudce nejvyššího soudu Štefan Harabin.

7:30 Zuzana Čaputová

Čaputová zvítězila ve všech samosprávných krajích. Ukazují to neoficiální výsledky, které slovenský statistický úřad zveřejnil po sečtení všech odevzdaných hlasů.

Největší podporu měla v Bratislavském kraji, rezervy má naopak na východě země.

Celkově triumfovala právnička v 71 ze 79 slovenských okresů. Z osmi okresů, kde nevyhrála, je šest v Prešovském kraji, jeden v Košickém a jeden v Žilinském kraji.

7:00

Štefan Harabin, který v sobotních volbách skončil na třetím místě, v druhém kole nikoho nepodpoří. "V druhém kole nepodpořím nikoho, protože volím stát a právo," prohlásil Harabin na tiskové konferenci. 

Současně naznačil, že chce na prezidenta kandidovat znovu, při dalších volbách v roce 2024. A prohry se nebojí. "Mám v plánu vyhrát následující volby, minimálně prezidentské," řekl.

6:50

Podívejte se na přehlednou grafiku, která zachycuje výsledky prvního kola voleb i volební účast.

6:45

Jak dopadli po sečtení všech hlasů jednotliví kandidáti? Podívejte se.

Zuzana Čaputová 40,57 %

Maroš Šefčovič 18,66 %

Štefan Harabin 14,35 %

Marian Kotleba 10,39 %

František Mikloško 5,73 %

Bela Bugár 3,11 %

Milan Krajniak 2,77 %

6:30

Dobrý den,

i v neděli ráno s námi můžete dále sledovat dění na Slovensku, kde už znají kandidáty postupující do druhého kola prezidentských voleb. Jsou jimi Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič.

1:57

Průzkum Focusu pro televizi Markíza předpovídá, že Zuzana Čaputová by mohla ve 2. kole porazit Maroše Šefčoviče se ziskem 64,4 %. Štefan Harabin se nevyjádřil, koho by doporučil volit svým podporovatelům.

1:45 Zuzana Čaputová

Čaputová zvítězila v 71 ze 79 okresů na Slovensku. Poblahopřála Šefčovičovi k postupu do druhého kola voleb a zopakovala, že je ráda, že se jejím protikandidátem stane člověk, který nepředstavuje extrémní názory. "Jsem ráda, že nebudeme muset, on ani já, čelit extrému," řekla.

1:40

Výsledky 1. kola po sečtení téměř 100 procent hlasů:
Zuzana Čaputová 40,5 %
Maroš Šefčovič 18,7 %
Štefan Harabin 14,4 %
Marian Kotleba 10,4 %
František Mikloško 5,7 %
Bela Bugár 3,1 %

1:32

Komentář šéfredaktorky slovenského deníku SME Beaty Balogové k úspěchu Zuzany Čaputové v 1. kole voleb:

1:22

Volební účast dosáhla nakonec k 48,6 procenta.

00:47

Prezidentský kandidát František Mikloško, který skončil na 5. místě s necelými šesti procenty hlasů, pro RTVS: "Určitě nedoporučím volit pana Šefčoviče. (…) Pokud jde o paní Čaputovou, nechám na svých voličích, ať se rozhodnou podle svého svědomí."

František Mikloško
František Mikloško | Foto: ČTK
00:45

Sečteno je 84 procent okrsků a rozdíly mezi kandidáty zůstávají zhruba stejné. Do druhého kola postupují Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič.

00:35

Jak budou Slováci volit ve 2.kole? Tady je prognóza.

00.32

Začala kampaň před druhým kolem.

00:24 Zuzana Čaputová

Čaputová vede ve všech krajích. Podle deníku SME už je v podstatě jisté, že jejím soupeřem ve druhém kole bude Šefčovič.

00:21

Prezident Andrej Kiska pogratuloval Zuzaně Čaputové k výhře v prvním kole. "Ukázalo se, jaký chceme stát - slušný a spravedlivý. Zuzana Čaputová je přesně tou osobou, která dokáže vytáhnout Slovensko z krize," uvedl Kiska v prohlášení na Facebooku.

00:19

Maroš Šefčovič: Budu klást před druhým kolem důraz na křesťanské hodnoty.

00:13

Je sečteno téměř 70 procent hlasů. Čaputová má stále přes 39 procent, rozdíl mezi Šefčovičem a Harabinem zůstává 4 procenta (18,7 vs. 14,5). Je nepravděpodobné, že by Harabin ztrátu na druhé místo dohnal.

00:09

Štefan Harabin prohlásil, že volby mohly být zmanipulovány.

00:02 Zuzana Čaputová

Reakce Zuzany Čaputové.

00:01

Krajně pravicový kandidát Marián Kotleba zřejmě skončí na čtvrtém místě. Zatím má 10,7 procenta hlasů.

Foto: ČTK
23:57

Sečtena je polovina okrsků. Zuzana Čaputová: 39 procent, Maroš Šefčovič 18,8 procenta, Štefan Harabin 14,5 procenta.

23:45 Zuzana Čaputová

První reakce Zuzany Čaputové na průběžné výsledky: Zatím je opatrná. Před druhým kolem chce objíždět regiony a oslovit voliče jejích soupeřů.

23:39

Sečtěno je 30 procent hlasů. Vede Čaputová s 39 procenty, Šefčovič má 19 a Harabin 14,5 procenta. Ostatní kandidáti už jsou v tuto chvíli bez šance na postup do 2.kola.

23:36

Volební účast činila zhruba 46,5 procent. Nepotvrdily se tak předpovědi, že by mohla vystoupat až k 60 procentům.

23:31

Vypadá to, že Zuzana Čaputová má v tuto chvíli 2.kolo už jisté. Rozhodne se ještě o jejím soupeři mezi Šefčovičem a Harabinem, ale zatím vše ukazuje na prvně jmenovaného.

23:28

Sečtena je pětina okrsků. Vede Čaputová s 39 procenty, Šefčovič má 19 procent.

23:27

Slovenský statistický úřad zveřejňuje první výsledky. Vede Čaputová před Šefčovičem a Harabinem.

23:20

Průzkum FOCUS pro Markízu 2 dny před volbami.

23:20

Exkluzivní předvolební průzkum veřejnoprávní RTVS (proveden v pátek, den před volbami):

Zuzana Čaputová 42 procent
Maroš Šefčovič 16 procent
Štefan Harabin 12 procent
Marian Kotleba 9 procent

22:57

Do volebního štábu Zuzany Čaputové přišel Robert Mistrík. K tomu podotýká šéfredaktor webu Aktuality.sk Peter Bárdy: "Účast Mistríka ve volebním štábu Čaputové je dobrou zprávou pro podporovatele této kandidátky. Mistrík byl totiž v podstatě největším konkurentem Čaputové a jeho rozhodnutí skončit s kampaní bylo asi nejzásadnější událostí předvolebních měsíců. Spojenectví Čaputové s Mistríkem je ukázkou toho, kdy se principiální lidé dovedou dohodnout v zájmu vyššího principu."

22:21

Mužem, který v Medzanech vzal urnu a vysypal volební lístky na ulici, je podle slovenských médií člen strany Olano (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti) Anton Vaňo.

22:00

Volební místnosti jsou už zavřené. Až na výjimky. V Malackách se volí do 22:35, v Medzanech se bude hlasovat až do 23:16. Teprve pak začne sčítání a média zveřejní první odhady.

21:52

"Nic jiného než výhru si nepřipouštím," řekl Harabin po příchodu do svého volebního štábu.

21:28

Dílčí údaje o volební účasti za celou zemi nejsou známé. Sociolog Martin Slosiarik odhaduje, že k volebním urnám by mohlo přijít až 60 procent voličů. To by bylo více než před pěti lety, kdy v prvním kole prezidentských voleb volební účast dosáhla 43,40 procenta.

21:26

Od rozpadu Československa na konci roku 1992 mělo Slovensko zatím čtyři prezidenty.

- Michal Kováč (1993 - 1998)
- Rudolf Schuster (1999 - 2004)
- Ivan Gašparovič (2004 - 2014)
- Andrej Kiska (Od 2014)

21:18

Kvůli volebnímu incidentu v Medzanech na východě země hlasování potrvá déle. Proto také bude o více než hodinu odložen začátek zveřejňování průběžných výsledků.

21:06 Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová prohlásila, že ve druhém kole by raději soupeřila s Marošem Šefčovičem, než se Štefanem Harabinem.

20:41

Bizarní incident se odehrál ve vesnici Medzany u Prešova na východě země. Muž vztal ve volební místnosti urnu, vyběhl s ní ven a lístky vysypal na ulici. Hlasování ve vesnici bude kvůli tomu prodlouženo.

20:28

Volby se konají ve stínu loňské šokující vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Vyšetřovatlé obvinili z objednávky vraždy podnikatele Mariana Kočnera, která má vazby na mnohé slovenské politiky.

20:27

Maroš Šefčovič byl deset let eurokomisařem, dříve působil jako slovenský velvyslanec v Kanadě a Izraeli. Ačkoliv jeho kandidaturu navrhla vládní strana Směr - Sociální demokracie a přispěla mu na kampaň, Šefčovič zdůrazňuje, že je nadstranický a chce společnost spojovat.

Foto: Evropská komise
20:27 Zuzana Čaputová

Čaputová čelila kritice od souperů, jiných politiků či církve za své liberální názory ohledně možnosti adopcí dětí homosexuálními páry a také za to, že nemá zkušenosti s vysokou politikou. Do povědomí veřejnosti se kandidátka dostala dlouholetým a úspěšným bojem proti projektu nové skládky odpadů v Pezinku, kterým se zabývali nejvyšší soudní instituce na Slovensku i v Evropské unii.

20:26

Přečtěte si: Inspiroval se Zemanem. Do druhého kola může na Slovensku postoupit fanoušek Putina

20:24

Soudce Nejvyššího soudu a exministr spravedlnosti Štefan Harabin (61) vystupuje před nadcházejícími prezidentskými volbami na Slovensku jako nezávislý kandidát a oslovuje ty voliče, kterým byl blízký někdejší premiér Vladimír Mečiar, k němuž má blízko. Ve své kampani kritizuje USA a chválí Rusko. Stylizuje do role ochránce "obyčejného člověka," na nějž prý zapomněly všechny zkorumpované strany.

Foto: Aktuálně.cz
20:23 Zuzana Čaputová

Hlavou slovenského státu se dosud nikdy nestala žena. Zuzana Čaputová by byla první prezidentkou. Už oznámila, že pokud bude zvolena, její první cesta povede do Prahy. Je to tradice, stejně tak každý nově zvolený český prezident jede na první zahraniční cestu do Bratislavy.

20:22

Přečtěte si: Volby jsou podle Čaputové voláním po změně.

20:20

Současný prezident Andrej Kiska se o znovuzvolení neuchází a pětiletý mandát mu skončí v polovině června. Kiska podpořil kandidaturu místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko Čaputové, které vyslovila podporu i část opozice. Za Šefčovičem zase stojí nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica.

Euro 2016, Slovensko-Anglie: slovenský prezident Andrej Kiska
Euro 2016, Slovensko-Anglie: slovenský prezident Andrej Kiska | Foto: Reuters
20:19

Volební místnosti se uzavřou v deset hodin večer a ihned začne sčítání. Úplné výsledky budeme znát v neděli ráno, ale jasno o dvou postupujících do druhého kola by mělo být kolem druhé hodiny v noci.

20:19

Hezký večer, vítejte u našeho online přenosu ze Slovenska.

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 17. 3. 2019 9:16
 

Právě se děje

před 51 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy