reklama
 
 

Je to krok ke změně, píše slovenský tisk. Prezidentem bude Čaputová, nebo Šefčovič

Aktualizováno 17. 3. 2019 9:16
Zuzana Čaputová ve volební centrále v Bratislavě. | Video: agentura AP |  01:08
reklama
Slováci si sice v prvním sobotním kole voleb prezidenta nezvolili, z hlasování ale vzešla jako jasný vítěz právnička Zuzana Čaputová. Získala 40,6 procenta hlasů, eurokomisař Maroš Šefčovič skončil druhý s 18,7 procenta hlasů. Druhé kolo proběhne 30. března. Volby jsme sledovali v online přenosu.

Je to krok ke změně, píše slovenský tisk. Prezidentem bude Čaputová, nebo Šefčovič

reklama
10:00
Aktuálně.cz logo

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, 

online přenos k dění na Slovensku v tuto chvíli končí. Děkujeme, že jste ho sledovali s námi.

9:55
Slovensko vlajka

Nejsilnější slovenská opoziční strana Svoboda a Solidarita (SaS) pogratulovala Čaputové k postupu do druhého kola.

"Ukázalo se, že rozhodnutí Roberta Mistríka bylo zásadní a znamenalo sjednocení demokratických sil na Slovensku v její prospěch. Proto má dnes reálnou šanci stát se prezidentkou Slovenské republiky," uvedl předseda SaS Richard Sulík.

9:33

Čaputová má šanci stát se první hlavou státu na Slovensku. V Evropské unii mají ženu ve vedení země aktuálně v Estonsku, Litvě, Chorvatsku a na Maltě.

9:10
Slovensko vlajka

Slovenský prezident Andrej Kiska blahopřál Čaputové k úspěchu v prvním kole přímých voleb prezidenta. Kiska, který se o znovuzvolení neucházel, podpořil slovenskou právničku už před volbami.

"Ukázalo se, jakou chceme zemi - slušnou a spravedlivou. Zuzana Čaputová je přesně ta osoba, která dokáže vytáhnout Slovensko z krize," napsal Kiska na sociální síti.

8:55

"Přesvědčila (Čaputová) lidi, že na křižovatce rok od vraždy si vybírá cestu slušnosti, práva a pravdy. Že může být protiváhou těch, kteří konspirují, podvádějí a rozkládají právní stát. Přesvědčila, že bude schopna držet mafiánské praktiky daleko od (prezidentského) paláce," píše list Sme o velkém úspěchu Čaputové v prvním kole.

Denník N si myslí, že Čaputovou zřejmě už nic nemůže zastavit ani před druhým kolem prezidentských voleb. "Vítězství Čaputové je oprávněným důvodem k oslavě. Dnes v noci jsme se výrazně posunuli směrem k normálnější zemi. A to není vůbec málo," píše list.

8:35

Podle slovenské expremiérky Ivety Radičové ukázaly výsledky prvního kola prezidentských voleb vysokou poptávku po změně na slovenské politické scéně. Řekla to pro agenturu SITA.

Čaputová podle ní reprezentuje větší spravedlivost a lepší právní stát, stejně tak i nový styl a obsah politiky.

Radičová před deseti lety postoupila jako vůbec první žena ve slovenské historii do druhého kola prezidentských voleb. V něm už ale neuspěla proti Ivanu Gašparovičovi.

Iveta Radičová Foto: Ludvík Hradilek
8:30
Slovensko vlajka

Nejvyšší účast v 1. kole byla v Bratislavském kraji, kde přišlo k urnám 58,88 procenta voličů. Naopak nejméně lidí volilo v Košickém kraji, a sice 42 procent.

8:18
Slovensko vlajka

Marian Kotleba nevyhrál v 1. kole v žádném z okresů. Podporu našel především v Banskobystrickém kraji, kde ho volilo téměř 14 procent voličů. Celkově skončil čtvrtý.

8:15

Bývalý předseda parlamentu František Mikloško, který skončil na pátém místě, uvedl, že v druhém kole nebude hlasovat pro Šefčoviče a nedoporučí to ani svým voličům.

V případě Zuzany Čaputové nechá rozhodnutí na voličích.

8:11

Šéf vládní strany Most-Híd Béla Bugár, který skončil v 1. kole voleb na šestém místě, podpoří před druhým kolem hlasování právničku Zuzanu Čaputovou. 

7:46
Šefčovič

Šefčovič byl druhý v každém z osmi slovenských krajů. Nejvíce se mu dařilo v Trenčínském kraji, kde získal 22,49 procenta hlasů, naopak nejméně hlasů dostal od voličů v Bratislavském kraji, a to 13,57 procenta.

Z osmi okresů, které Čaputová ztratila, zvítězil v sedmi Šefčovič a v jednom - v okrese Svidník - vyhrál kontroverzní soudce nejvyššího soudu Štefan Harabin.

7:30
Čaputová

Čaputová zvítězila ve všech samosprávných krajích. Ukazují to neoficiální výsledky, které slovenský statistický úřad zveřejnil po sečtení všech odevzdaných hlasů.

Největší podporu měla v Bratislavském kraji, rezervy má naopak na východě země.

Celkově triumfovala právnička v 71 ze 79 slovenských okresů. Z osmi okresů, kde nevyhrála, je šest v Prešovském kraji, jeden v Košickém a jeden v Žilinském kraji.

7:00
Harabin

Štefan Harabin, který v sobotních volbách skončil na třetím místě, v druhém kole nikoho nepodpoří. "V druhém kole nepodpořím nikoho, protože volím stát a právo," prohlásil Harabin na tiskové konferenci. 

Současně naznačil, že chce na prezidenta kandidovat znovu, při dalších volbách v roce 2024. A prohry se nebojí. "Mám v plánu vyhrát následující volby, minimálně prezidentské," řekl.

6:50

Podívejte se na přehlednou grafiku, která zachycuje výsledky prvního kola voleb i volební účast.

6:45

Jak dopadli po sečtení všech hlasů jednotliví kandidáti? Podívejte se.

Zuzana Čaputová 40,57 %

Maroš Šefčovič 18,66 %

Štefan Harabin 14,35 %

Marian Kotleba 10,39 %

František Mikloško 5,73 %

Bela Bugár 3,11 %

Milan Krajniak 2,77 %

6:30
Aktuálně.cz logo

Dobrý den,

i v neděli ráno s námi můžete dále sledovat dění na Slovensku, kde už znají kandidáty postupující do druhého kola prezidentských voleb. Jsou jimi Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič.

1:57
 

Průzkum Focusu pro televizi Markíza předpovídá, že Zuzana Čaputová by mohla ve 2. kole porazit Maroše Šefčoviče se ziskem 64,4 %. Štefan Harabin se nevyjádřil, koho by doporučil volit svým podporovatelům.

1:45
Čaputová

Čaputová zvítězila v 71 ze 79 okresů na Slovensku. Poblahopřála Šefčovičovi k postupu do druhého kola voleb a zopakovala, že je ráda, že se jejím protikandidátem stane člověk, který nepředstavuje extrémní názory. "Jsem ráda, že nebudeme muset, on ani já, čelit extrému," řekla.

1:40

Výsledky 1. kola po sečtení téměř 100 procent hlasů:
Zuzana Čaputová 40,5 %
Maroš Šefčovič 18,7 %
Štefan Harabin 14,4 %
Marian Kotleba 10,4 %
František Mikloško 5,7 %
Bela Bugár 3,1 %

1:32

Komentář šéfredaktorky slovenského deníku SME Beaty Balogové k úspěchu Zuzany Čaputové v 1. kole voleb:

autor: Zahraničí | 16. 3. 2019 20:43

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama