Slovensko nabízí krachujícímu Řecku pomoc. ČR nikoli

Martin Novák Martin Novák
25. 3. 2010 13:30
Začíná summit EU, kde politici rozhodují, co se zadluženým Řeckem
Foto: Reuters

* Merkelová chce, aby se do případné pomoci Řecku zapojil Mezinárodní měnový fond * Robert Fico: Slovensko je na tom tak dobře, že může Řecku pomoci * Česká pomoc není na pořadu dne, ČR není členem eurozóny

Brusel - Nestává se často, aby pozornost na summitu Evropské unie byla upřena k tématu, které vlastně oficiálně ani není na programu.

Dnes se tak děje. Na setkání šéfů vlád sedmadvacítky se bude hovořit o tom, jak pomoci zadluženému Řecku, které táhne ke dnu eurozónu a jeho problémy se staly problémy celé Evropy.

V Bruselu se zřejmě čelně střetnou zastánci dvou názorů. Zástupkyně nejsilnější země eurozóny - německá kancléřka Angela Merkelová - chce, aby případná pomoc zemí, které používají euro, byla provázaná s pomocí Mezinárodního měnového fondu a aby se tak stalo až tehdy, když nebude jiné řešení.

Jen jako poslední východisko

Podle ní musí Řecko především ukázat vůli v reformách a nápravných opatřeních.

"Do Bruselu jede německá delegace s tím, že případná pomoc musí zahrnovat kromě eurozóny i Mezinárodní měnový fond. Ale zdůrazňují, že takový scénář vidíme jako možný jen tehdy, když budou vyčerpány všechny ostatní možnosti," řekla kancléřka.

Řecký premiér Jorgos Papandreu na chodbě v sídle vlády v Aténách.
Řecký premiér Jorgos Papandreu na chodbě v sídle vlády v Aténách. | Foto: Reuters

Merkelová je pod tlakem veřejného mínění ve své zemi. Většina Němců odmítá pomoc Řecku. Obávají se, že krizi balkánské země zaplatí z vlastních kapes a navíc se po Řecku objeví ve frontě s nataženou rukou další státy.

Slovenský premiér Robert Fico přijel do Bruselu s tím, že Bratislava je ochotna Aténám půjčit.

"Slovensko by nemělo mít s přihlédnutím na jeho ekonomickou a finanční sílu problém přispět do nějakého balíku, který se půjčí jako peníze Řecku. Já jsem pro princip solidarity," řekl Fico.

Česko zatím mimo hru

Česká republika je v jiné situaci, protože na rozdíl od Slovenska nepoužívá euro.

„O pomoci se teprve bude rozhodovat, ale v první řadě půjde o bilaterální dohody Řecka s členskými zeměmi eurozóny, mezi které Česká republika nepatří. Pokud je mi známo, tak se zatím o možné české pomoci Řecku nikde nehovořilo a není to zatím na pořadu dne," řekl Aktuálně.cz mluvčí českého ministra financí Ondřej Jakob.

Budova Řecké centrální banky.
Budova Řecké centrální banky. | Foto: Reuters

Češi už jednomu členovi EU, který se dostal do problémů, půjčují. Poslanecká sněmovna loni schválila pomoc 200 milionů eur pro Lotyšsko, těžce zasažené finanční krizí.

Premiér Jan Fischer před začátkem summitu nicméně řekl, že Praha podporuje akutní pomoc eurozóny Aténám, takže se víceméně přihlásil do tábora odpůrců Německa.

Předseda Evropské komise José Barroso či italský premiér Silvio Berlusconi naléhají na to, aby šestnáct členských států eurozóny Řecku z potíží pomohlo.

Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn před zahájením summitu nepřímo Merkelovou kritizoval v rozhovoru pro německý rozhlas.

 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy