reklama
 
 

Slovenská opozice zneužila fotografii čtyři roky zesnulé Češky. Fico už se omluvil i Sobotkovi

AKTUALIZOVÁNO 16. 2. 2017
Anna B., která je už čtyři roky po smrti, se nechtěně stala prostředkem boje mezi slovenským premiérem Robertem Ficem a opozicí. Opoziční lídr Igor Matovič omylem využil její fotografii, když chtěl demonstrovat negativní dopady zvyšování cen. Matovič se vzápětí za nedopatření omluvil, podle něj se ale spletl grafik.

Bratislava - Slovenský opoziční lídr Igor Matovič držel vytištěnou fotografii s nápisem "Chudobná vdova". Na snímku byla stará žena, která měla ukázat, jak negativní dopad má zvyšování cen energií.

Jenže ženy se zdražení nijak nedotklo. Ve skutečnosti šlo o Češku Annu B., která je už čtyři roky mrtvá.

Fotografie vyvolala téměř politickou krizi. Slovenský premiér Robert Fico se obořil na opozici za to, že snímek zesnulé Češky zneužila k politickým účelům.

"Je to podvod provázený hyenismem a cynismem. 41 poslanců spáchalo podvod. Zneužili mrtvého člověka," rozohnil se premiér podle slovenského serveru HNonline.sk.

Fotografie babičky visí od 7. dubna roku 2011 na českém portálu rajce.net, který slouží jako online fotoalbum. Autorem je jistý Lubomír Kovařík. Fico později uvedl, že babička se jmenuje Anna B. a zemřela v roce 2013.

Žena se tak posmrtně stala hvězdou internetu. Například když se do kolonky vyhledávače Google zadá slovo "babička", její fotografie vyběhne jako první.

Omluvy na všechny strany

Sám slovenský premiér musel přešlap opozice žehlit hned na dvou frontách. Telefonicky se omlouval jak českému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, tak synovi zesnulé ženy.

Také Matovič se za použití fotografie omluvil, vinu ale svaluje na grafika. "Dodal nám obrázky a nevěděli jsme, odkud pocházejí. Předpokládali jsme, že jsou z fotobanky," brání se předseda hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti.

Fotografie je přitom oficiální součástí návrhu na svržení Fica.

Právě Matovič měl svým projevem v úterý při zasedání sněmovny zdůvodnit návrh opozice na odvolání premiéra. Na to ale ani nestihlo dojít. Kvůli vytištěnému obrázku ženy s nápisem "Chudobná vdova" a "+100%" bylo zasedání zrušeno. Slovenští poslanci totiž nově nesmějí v jednacím sále parlamentu používat letáky a podobné pomůcky.

Ani Fico ale není "bez viny". On sám se v roce 2002 pokoušel přesvědčit voliče billboardy, které mimo jiné upozorňovaly na domácí "slovenské" polobotky. Záhy se ale ukázalo, že bota pocházela ze ševcovské dílny v Portugalsku.

autoři: Zahraničí, ČTK | 16. 2. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama