Slovenský premiér Fico podstoupil operaci srdce. Detaily lékaři neřekli

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 22. 4. 2016 15:48
Předseda slovenské vlády Robert Fico má za sebou operaci. Podstoupil ji v bratislavském Národním ústavu srdečních a cévních chorob. "Pacient je v současnosti absolutně stabilizovaný," řekl novinářům přednosta kliniky. Jaký zákrok premiér podstoupil, ani to, jak dlouho operace trvala, lékaři na přání rodiny neřekli. Podle listu Denník N lékaři jednapadesátiletému Ficovi kvůli zúženým cévám voperovali dvojnásobný bypass. Fico je v nemocnici od minulého týdne, když si stěžoval na bolesti v hrudníku a problémy se srdcem.
Robert Fico.
Robert Fico. | Foto: Reuters

Bratislava - Lékaři v pátek dopoledne operovali slovenského premiéra Roberta Fica, který byl minulý týden hospitalizován v bratislavském kardiologickém centru.

Kolik času premiér strávil na operačním sálu, ani jak dlouho potrvá rekonvalescence, ale nikdo z představitelů nemocnice neřekl. Novinářům pouze oznámili, že si to Fico ani jeho rodina nepřejí sdělit.

Fico sám vyhledal Národní ústav srdečních a cévních chorob minulý týden, kde pak zůstal na pozorování po vyšetřeních, která podle ústavu nepotvrdila ani nevyvrátila podezření na infarkt.

Spekulace o bypassu

Bližší informace o zdravotním stavu jednapadesátiletého Fica zdravotnické zařízení dosud neuvedlo. Podle neoficiálních informací slovenských médií zdravotní komplikace Ficovi způsobila ucpaná céva. Podle listu Denník N lékaři jednapadesátiletému Ficovi voperovali dvojnásobný bypass.

Podle odborníků pacient po podobné operaci zůstává v nemocnici asi týden, pokud se u něj neprojeví komplikace. Návrat k obvyklému způsobu života trvá několik týdnů.

Člen předsednictva Ficovy mateřské strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) a místopředseda parlamentu Martin Glváč uvedl, že Fica v politice prozatím zastoupí dva vicepremiéři za Směr-SD.

Protokolární záležitosti převezme zejména místopředseda vlády pro investice Peter Pellegrini, který již přednesl ve sněmovně programové prohlášení nové vlády.

Vnitrostranické záležitosti má mít místo Fica zase na starosti vicepremiér, ministr vnitra a místopředseda Směru-SD Robert Kaliňák. Slovenská ústava zastupování premiéra neupravuje.

Fico zrušil návštěvu České republiky

Fico, který je nejdéle sloužícím slovenským premiérem, kvůli vyšetřením a následné hospitalizaci již minulý týden zrušil návštěvu České republiky a také účast na bezpečnostní konferenci Globsec, kde měl vystoupit se svým českým kolegou Bohuslavem Sobotkou. Nezúčastnil se ani schůze slovenského parlamentu, který od začátku tohoto týdne projednává programové prohlášení nového koaličního kabinetu.

Předseda sociálních demokratů (Směr-SD) Fico má dlouhodobě potíže s krční páteří. Předloni si zase přetrhl achilovku a musel být operován.

Kromě Fica má z vysokých slovenských politiků zdravotní potíže také předseda sněmovny a šéf koaliční Slovenské národní strany Andrej Danko. Mluvčí parlamentu Zuzana Čižmáriková tento týden uvedla, že Danko po bolestech žaludku absolvoval sérii vyšetření a že vyloučena není ani operace.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Facebook, WhatsApp ani Telegram nevydají data uživatelů v Hongkongu

Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že odmítnou splnit požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů v Hongkongu. Tyto webové platformy naznačily, že zvažují dopad kontroverzního nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.

Ostře kritizovaný zákon definuje čtyři trestné činy, u nichž bude uplatňován. Má jít o separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Právní akt podle kritiků znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína Hongkongu při převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva. Sporný čínský právní předpis kriminalizuje některá prodemokratická hesla, jako například "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!", které má podle hongkongské vlády separatistický význam.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Světová banka (SB). Na ekonomický vývoj v zemi má negativní dopady koronavirová pandemie a pokles cen ropy. K růstu by se Rusko mělo vrátit v letech 2021 a 2022.

Zdravotní krize způsobená pandemií nemoci covid-19 zpomalila podnikatelskou aktivitu v zemi, ale také poptávku po ropě, hlavní ruské vývozní komoditě. Míra nezaměstnanosti v Rusku pak prudce vzrostla v reakci na omezení pohybu zavedeném po celé zemi s cílem zabránit šíření covidu, dodala SB.

V příštím roce by měla ruská ekonomika podle nynějších odhadů SB oživit a hrubý domácí produkt (HDP) vykázat růst o 2,7 procenta. V roce 2022 růst ještě zrychlí, a to na 3,1 procenta, očekává SB. Dodala nicméně, že ani při pozitivním výhledu dalšího růstu se HDP v roce 2022 nedostane na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vítkovice sestupují z druhé ligy

Fotbalisté Vítkovic v dnešním utkání 28. kola prohráli 1:3 ve Varnsdorfu a jsou prvním sestupujícím z druhé ligy. Slezané mají dvě kola před koncem na příčky zajišťující záchranu nesmazatelnou ztrátu osmi bodů. Domácí naopak opustili sestupové pásmo.

Varnsdorf do důležitého souboje vstoupil velmi rázně a už v deváté minutě vedl 2:0 po brankách Schöna s Ondráčkem. Po přestávce přidal třetí gól Breda a hosté už jen v nastavení snížili. Varnsdorf se tak po šesti kolech dočkal vítězství a přiblížil se záchraně.

Dvě kola před koncem je Varnsdorf s 25 body těsně nad sestupovým pásmem na čtrnácté příčce a od patnáctého Sokolova ho dělí dva body. Poslední Vítkovice jsou se 17 body už bez šance a po čtyřech letech mají namířeno do třetí nejvyšší soutěže MSFL.

Další zprávy