Slovenské úřady dostaly podezřelé zásilky, obsahovaly radioaktivní látky. Pachatelům hrozí doživotí

ČTK ČTK
25. 11. 2016 21:45
Několik úřadů a institucí na Slovensku obdrželo v uplynulých dnech podezřelé listovní zásilky. V úterý byla do podatelny ministerstva spravedlnosti doručena podezřelá zásilka, jež podle policie obsahovala potenciálně nebezpečný materiál, který při vdechnutí či požití může ohrozit nebo poškodit zdraví. Až do kanceláře ministryně spravedlnosti se dostala zásilka, jež ve stopovém množství obsahovala radioaktivní látku americium.
Foto: Shutterstock

Bratislava - Několik úřadů a institucí na Slovensku obdrželo v uplynulých dnech podezřelé listovní zásilky a nejméně v jednom případě byla potvrzena přítomnost látky, která může ohrozit zdraví osob. Upozornila na to slovenská policie. Zásilky se vyznačují zvýšenou radioaktivitou.

Kriminalisté podle policejního prezidenta Tibora Gašpara tyto případy vyšetřují kvůli podezření na teroristický čin, v souběhu s trestným činem nedovoleného držení a výroby jaderných materiálů a radioaktivních látek. Pachatelům tak v případě dopadení a usvědčení může hrozit i doživotí. Gašpar pokládal za vhodné ujistit, že "nejde o jaderný útok", ale jen o "stopovou kontaminaci".

V úterý byla do podatelny ministerstva spravedlnosti doručena podezřelá zásilka, jež podle policie obsahovala potenciálně nebezpečný materiál, který při vdechnutí či požití může ohrozit nebo poškodit zdraví. Přiložen byl anonymní dopis, který byl adresován zaměstnancům justice, prokuratury a policie.

Zásilka obsahovala radioaktivní americium

Policejní prezidium bližší informace neuvedlo. Podle slovenských médií se zásilka dostala až do kanceláře ministryně spravedlnosti a ve stopovém množství obsahovala radioaktivní látku americium, která se běžně v přírodě nevyskytuje. Používá se ale v průmyslu a podle policejního experta je nebezpečná hlavně při vdechnutí, což by v případě velkého množství mohlo vést až k otravě, na jakou zemřel zběhlý ruský agent Alexandr Litviněnko; ten byl ale v Londýně otráven poloniem. Pracovníci, kteří dosud přišli s obálkami do styku, podle policie kontaminováni nebyli.

Kromě ministerstva spravedlnosti byly další podezřelé zásilky doručeny třem okresním soudům a jednomu z krajských ředitelství policie. Policejní prezidium vyzvalo občany i státní instituce, aby zvýšili opatrnost při manipulaci s doručenými zásilkami a podezřelé zásilky hlásili policii.

Slovenské úřady už v minulosti upozorňovaly na doručení podezřelých zásilek s práškem, kvůli nimž musely přistoupit k mimořádným bezpečnostním opatřením. Například v roce 2001 tamní státní laboratoř analyzovala několik stovek zásilek s podezřením, že obsahují antrax. Jeho přítomnost v analyzovaných vzorcích ale nezjistila.

Třicet let po černobylské jaderné katastrofě už v Bělorusku, v oblastech nejvíce postižených radioaktivním spadem, žije jen velmi málo lidí. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Právě se děje

před 13 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 15 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy