Slovenské rozvody? Snadno a rychle

Tomáš Fránek
31. 1. 2006 15:53
Bratislava - Slováci, kteří se chtějí rozvést, by se mohli vyhnout soudnímu řízení. Stačila by jim dohoda, s níž by soud souhlasil. Uvnitř: ANKETA

Slovenští poslanci dostávají na dnes zahájené schůzi parlamentu na stůl návrh, který by měl výrazně zkrátit a zjednodušit rozvody v zemi.

Pokud návrh projde, v zemi by se zavedly rozvody "dohodou", při kterých by soudy nezjišťovaly příčinu rozpadu manželství. Návrh už vyvolal ostré spory mezi politickými stranami.

Podle návrhu dvou slovenských poslanců, Evy Černé a Róberta Madeje, by tak k rozvodu stačil souhlas obou manželů s rozvodem, předložení dohody o vyrovnání bezpodílového vlastnictví a dohoda o tom, kdo se bude starat o děti a platit výživné.

Součástí dohody by také měla být smlouva o tom, kdo z manželů bude užívat byt. "Soud už by takovou dohodu pouze posoudil a manžele rozvedl bez toho, že by zjišťoval důvody pro to, proč se chtějí rozvést," uvedla poslankyně Eva Černá.

Zmizí špinavosti, tvrdí poslankyně

Podle předkladatelů návrhu by stát měl respektovat svobodnou vůli dospělých lidí, kteří se chtějí rozejít. Poslankyně Černá tvrdí, že pokud by se podařilo návrh prosadit, předešlo by se tak případům, kdy dochází k napětí v rodinách. "Manželé musí u soudu na sebe často říkat různé špinavosti," uvedla Černá.

Návrh na rozvody dohodou má navíc podle jeho předkladatelů ušetřit peníze i státu na dalších nákladech na soudní jednání. Odbourá totiž spory o spoluvlastnictví, nájmy nebo výživné. Novela zákona v případě schválení má platit od května letošního roku.

Návrh na rozvody dohodou, o kterém se bude hlasovat už dnes večer nebo zítra, jde přitom do slovenského parlamentu už podruhé. Před šesti měsíci chyběl jenom jediný hlas k tomu, aby změna zákona prošla do druhého čtení.

KDH je proti

Proti návrhu už ale ostře vystoupilo Křesťanskodemokratické hnutí (KDH). "Vážíme si institutu manželství jako jedinečné formy soužití muže a ženy. A chceme, aby co nejvíc dětí vyrůstalo právě v takovém zdravém prostředí," uvedl místopředseda KDH Július Brocka.

Podle KDH povede zjednodušení rozvodů k jejich výraznému zvýšení. "To bude mít negativní důsledky pro celou společnost," uvedl Brocka.

Na Slovensku se ročně rozvede více než deset tisíc manželství. Rozpadá se tak asi čtyřicet procent manželství.

Platný zákon o rodině byl na Slovensku přijat předminulý rok v listopadu. Zákon vrátil poslancům prezident Ivan Gašparovič proto, že svěřuje podle něj příliš velké pravomoci při svěřování dětí do pěstounské péče. Poslanci ale zákon minulý rok schválili znovu.

 

Právě se děje

Další zprávy