Slovenské rádio dostalo pokutu za odvysílání poslancových nenávistných výroků o Romech a migrantech

ČTK ČTK
25. 4. 2017 19:20
Slovenský soud uložil rozhlasové stanici Frontinus pokutu 15 tisíc eur (402 tisíc korun) za odvysílání nenávistných výroků poslance strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko. Poslanec Milan Mazurek se v pořadu loni na podzim nenávistně vyjádřil o romské menšině a uprchlících, v pořadu navíc nevystupoval nikdo s protinázorem, který by vyvážil objektivitu. Stanice tím porušila zákon.
Poslanec, jehož výroky stanice odvysílala, byl členem krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko.
Poslanec, jehož výroky stanice odvysílala, byl členem krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko. | Foto: ČTK

Bratislava - Pokutu 15 000 eur (402 000 Kč) v úterý uložila slovenská licenční rada provozovateli menší rozhlasové stanice Frontinus. Potrestala ji za odvysílání diskusní relace, v níž se poslanec krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) nenávistně vyjadřoval vůči Romům a migrantům, informovala mluvčí Rady pro vysílání a retransmisi Lucia Jelčová. Rozhodnutí není pravomocné, provozovatel rádia ho může napadnout u soudu.

Poslanec LSNS Milan Mazurek v rozhlasovém pořadu loni na podzim hovořil o nepřizpůsobivosti, sociálních výhodách, násilí a vandalismu romského etnika, urážel Romy a zmiňoval se o nebezpečí spojeném s islámskými migranty.

Regionální rozhlasová stanice podle licenční rady odvysíláním Mazurkových vyjádření porušila zákon, který jí zakazuje šířit obsah, jež podněcuje nenávist na základě příslušnosti k národnosti či etnické skupině nebo na základě víry a náboženství.

V souvislosti se zmiňovanou debatou, ve které byl Mazurek jediným hostem, rozhlasová stanice podle licenční rady porušila i jiné ustanovení zákona, když nezajistila objektivitu a nestrannost relace. Šlo o jiné výroky poslance, který také kritizoval vládu, představitele koalice a opozice, generálního prokurátora či nevládní organizaci Lidé proti rasismu. Za toto provinění licenční rada potrestala rádio upozorněním na porušení zákona.

Mazurek je jedním ze dvou poslanců LSNS, kterým sněmovna tento měsíc odhlasovala pokutu 1000 eur (26 800 Kč) každému. Mazurek ji dostal za své loňské výroky ve sněmovně, kterými islám přirovnal k odpornému a nelidskému politickému systému.

 

Právě se děje

Další zprávy