Slovenské armádě chybí ve skladech 200 tisíc nábojů a desítky granátů, ukázala kontrola

ČTK ČTK
8. 12. 2017 12:04
Ve skladech slovenské armády chybí 120 ručních granátů, 11 protitankových granátů, šest protitankových střel a velké množství nábojů. Možná je někdo ukradl.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bratislava - Mimořádná kontrola v muničních skladech slovenské armády ukázala, že vojsku chybí přes 200 000 nábojů a desítky ručních a protitankových granátů. Novinářům to v pátek řekl náčelník generálního štábu armády Milan Maxim.

Kromě pochybení v evidenci Maxim nevyloučil ani krádež munice. Policie zatím nezjistila, že by chybějící zbraně získalo podsvětí.

Plošnou inventarizaci zásob, první svého druhu, nařídil slovenský ministr obrany Peter Gajdoš letos na jaře, kdy vyšlo najevo, že armádě zmizela část munice.

"Buď nám to nesedí evidenčně, nebo to bylo odcizeno. Selhali jednotlivci, částečně systém," uvedl Maxim. Dodal, že armáda v případu potrestala 28 osob, z toho 15 profesionálních vojáků, například odvoláním z funkce či peněžitými tresty.

Podle výsledků kontroly armádě chybí proti evidenci například 120 ručních granátů, 11 protitankových granátů, šest protitankových střel a velké množství nábojů.

Slovenská policie pracuje i s verzí, že munice nebyla odcizena, ale jde o nedostatky v evidenci.

"Nepodařilo se nám potvrdit, že by chybějícími věcmi disponovalo kriminální nebo jiné prostředí, které by mohlo tyto věci zneužít," řekl policejní viceprezident Jaroslav Málik. Dodal, že policie prověřuje i verzi, zda nedošlo k pochybením v evidenci munice při rozdělení Československa.

Rovněž policie a tajné služby nezjistily, že chybějící materiál by byl nabízen teroristickým či kriminálním skupinám v zahraničí.

Gajdoš doplnil, že poprvé od vzniku Slovenska v roce 1993 byla najednou fyzicky zkontrolována veškerá armádní munice. V minulosti se ročně prověřovala pětina zásob.

"Není vyloučeno, že nedostatky jsou z období vzniku Slovenska a dělení majetku Československa. Jde o selhání lidského faktoru a o účetní chyby. Není možné, aby někdo vykonal kontrolu jen zápisem do knihy a zjištěné nedostatky neohlásil svému nadřízenému," řekl Gajdoš, který byl před jmenováním ministrem tři roky zástupcem náčelníka generálního štábu slovenské armády.

Celý systém střežení muničních skladů a manipulace s municí byl podle ministra špatně nastaven, když například sklady nehlídali profesionální vojáci. "Systém střežení je třeba kompletně změnit. Je potřeba zavést střežení vojáky, ale i změnit způsob kontroly a vydávání munice," řekl ministr. Dodal, že armáda již začala systém střežení muničních skladů měnit, plánuje například nasadit moderní technologie.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy