Slovenská televize ve svátečním vysílání přenášela Ficův hodinový "volební" projev

ČTK ČTK
18. 11. 2022 23:12
Zpravodajská stanice :24 slovenské veřejnoprávní společnosti Rozhlas a televize Slovenska odvysílala 17. listopadu, v den výročí sametové revoluce, hodinový projev někdejšího trojnásobného premiéra Roberta Fica, v němž oznámil, že chce vyhrát volby. Vysílací čas využil také ke kritice vlády či prezidentky.
Foto: Aktuálně.cz

Projev Roberta Fica přenášela veřejnoprávní televize živě, bez jakéhokoli komentáře či uvedení kontextu, za což v pátek přišly tresty. Generální ředitel RTVS Ľuboš Machaj odvolal šéfku sekce zpravodajství a další tři vysoce postavené členy redakce, uvedla slovenská média.

Robert Fico ve svém projevu mimo jiné oznámil, že chce vyhrát volby, kritizoval prezidentku Zuzanu Čaputovou, média, postoj slovenské vlády k Ukrajině a Rusku a rovněž zamítl požadavky komunity LGBT+.

"Odvysílání projevu Roberta Fica ze sněmu strany Směr-SD na zpravodajském kanále RTVS :24 17. listopadu 2022 považuji za velmi nešťastné a znepokojivé. Především proto, že v takový svátek nemá mít ve vysílání RTVS prostor žádná politická strana. Vysílání veřejnoprávního média musí být prostorem na připomínání demokratických důsledků a výdobytků sametové revoluce, které považuji v této době za mimořádné důležité," okomentoval své rozhodnutí generální ředitel Machaj.

"O tom, že se takové vysílání plánuje, jsem neměl já ani členové managementu RTVS žádné povědomí, i když jsme tomuto výjimečného svátku v našich dějinách věnovali z programového a obsahového hlediska zvláštní pozornost na několika poradách a připravili jsme několik speciálních pořadů," dodal generální ředitel RTVS.

Fico rozhodnutí generálního ředitele kritizoval. "Není většího plivnutí na státní svátek svobody a demokracie než vyhodit novináře za to, že nechali odvysílat projev opozičního politika," uvedl. Nepřímo také obvinil Machaje, že jednal na popud prezidentky Čaputové nebo předsedy nejsilnější vládní strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) Igora Matoviče. Žádnými důkazy toto své tvrzení ale nepodložil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Papežův stav se zlepšil a zotavuje se, v sobotu opustí nemocnici

Papež František podle očekávání opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, kde se léčí se zánětem průdušek. Potvrdil to v pátek Vatikán, který uvedl, že se František z infekce nadále zotavuje. Papež je hospitalizován od středy, druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl zahraničním tiskovým agenturám zdroj z papežova okolí. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni později řekl, že se v neděli očekává papežova účast na mši na Svatopetrském náměstí.

"Po zhodnocení výsledků dnes provedených vyšetření a příznivého klinického vývoje (lékařský tým) potvrdil zítřejší (sobotní) propuštění Svatého otce z nemocnice Gemelli," oznámil večer Vatikán.

O očekávaném návratu papeže do jeho rezidence informoval již dříve v průběhu dne vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Pontifik podle něj ve čtvrtek povečeřel pizzu s personálem, který se o něj stará. Bruni dodal, že se v neděli očekává účast papeže na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

Podle zdroje zahraničních agentur z papežova okolí strávil šestaosmdesátiletý František noc v klidu. Podávaná antibiotika mají na jeho zdravotní stav očekávané účinky, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy