Extremistická, s fašistickými tendencemi. Slovenská prokuratura navrhla rozpuštění Kotlebovy strany

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 5. 2017 17:49
Slovenská prokuratura podala k soudu návrh na rozpuštění krajně pravicové strany Kotleba – Lidová strana Naše Slovensko (LSNS). Strana byla největším překvapením loňských parlamentních voleb, ve kterých získala osm procent hlasů. LSNS se například netají sympatiemi k válečnému slovenskému státu, který byl spojencem nacistického Německa.
Marian Kotleba a jeho příznivci.
Marian Kotleba a jeho příznivci. | Foto: Reuters

Bratislava - Slovenská prokuratura podala k soudu návrh na rozpuštění krajně pravicové parlamentní strany Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko (LSNS).

Informoval o tom mluvčí slovenského nejvyššího soudu Boris Urbančík, podle kterého soud příslušný návrh obdržel ve středu.

Prokuratura označila LSNS za extremistickou stranu s fašistickými tendencemi, která svým programem a činností porušuje slovenskou ústavu, zákony i mezinárodní smlouvy.

V čele LSNS stojí předseda Banskobystrického kraje Marian Kotleba.

"Podle názoru prokuratury cílem této politické strany je odstranění současného demokratického systému v Slovenské republice," řekla televizi TA3 mluvčí generální prokuratury Andrea Predajňová.

LSNS se stala největším překvapením loňských parlamentních voleb, ve kterých získala osm procent hlasů, což jí vyneslo 14 křesel ve 150členné sněmovně.

Strana se například netají sympatiemi k válečnému slovenskému státu, který byl spojencem nacistického Německa. LSNS se také negativně staví vůči Romům a rovněž sbírá podpisy pro vypsání referenda o vystoupení Slovenska z Evropské unie a ze Severoatlantické aliance.

V dubnu slovenská policie obvinila dva poslance LSNS za jejich kontroverzní výroky v mediích či na sociální síti vůči Romům či židům.

Bude strana rozpuštěna?

"Politický prokurátor je vskutku horlivý. Jen škoda, že zase proti nesprávným lidem. (…) No prostě tragická komedie," reagoval na návrh prokuratury rozpustit LSNS místopředseda strany Milan Uhrík.

Podle dřívějšího vyjádření právníků by případné rozhodnutí soudu o rozpuštění LSNS neznamenalo zánik mandátu poslanců, kteří byli za stranu zvoleni ve volbách.

LSNS by ovšem přišla o pravidelné státní příspěvky na svou činnost a za poslanecké mandáty, což v jejím případě za celé čtyřleté volební období činí zhruba 3,3 milionu eur (87 milionů korun). Kromě toho strany na Slovensku dostávají po volbách od státu jednorázově peníze za získané hlasy, pro LSNS to představuje částku 1,85 milionu eur (48,8 milionu korun).

Portál hnonline.sk napsal, že LSNS se možná připravila na své možné rozpuštění soudem. Dva Kotlebovi spolustraníci jsou jedinými členy statutárního orgánu jiné politické strany s podobným názvem jako LSNS.

Podle zákona o politických stranách je slovenský generální prokurátor oprávněn podat návrh na rozpuštění strany, pokud strana svými stanovami, programem nebo činností porušuje ústavu, zákony a mezinárodní smlouvy.

Slovenská prokuratura po loňských volbách obdržela více než 160 podnětů k rozpuštění LSNS. Podání například poukazovala na to, že LSNS je identická se stranou, kterou slovenský soud v minulosti rozpustil kvůli tomu, že odporuje ústavě. Šlo o Slovenskou pospolitost - Národní stranu, která byla rozpuštěna v březnu 2006. V činnosti pak pokračovala jako občanské sdružení. Lidé kolem tohoto sdružení stáli později s Kotlebou u zrodu nynější LSNS.

Krajně pravicová parlamentní strana Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko začne se sběrem podpisů za vypsání referenda o vystoupení Slovenska z EU. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy