Zásah proti podezřelým z vraždy Kuciaka: Jedním ze zatčených je bývalý policista

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 27. 9. 2018 15:56
Policie zadržela osoby podezřelé z vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Podle Pavly Holcové z Českého centra pro investigativní žurnalistiku bude ale klíčové zjistit, kdo si vraždu objednal.
Fotografie z razie, při které slovenská policie zadržela osm lidí podezřelých z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.
Fotografie z razie, při které slovenská policie zadržela osm lidí podezřelých z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. | Foto: Facebook Polícia Slovenskej republiky

Bratislava - Slovenská elitní policie zatkla ve čtvrtek ráno na jihu země zřejmě osm osob podezřelých z únorové vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně, informoval Denník N s odvoláním na zdroj z prostředí orgánů činných v trestním řízení.

Slovenská policie na Facebooku zatím pouze uvedla, že zadržela osoby podezřelé z násilné trestné činnosti. Zveřejnila také fotografie ze zásahu.

Podle serveru TVnoviny.sk by jedním ze zadržených měl být Tomáš Sz. z Kolárova, který v minulosti pracoval jako policejní vyšetřovatel v Komárně. Podle portálu Pluska.sk v minulosti pracoval i v bezpečnostní agentuře.

Slovenská média zveřejnila iniciály i ostatních zadržených. Jeden z nich je má stejné jako bývalý ředitel Obvodního oddělení policejního sboru v Kolárově, napsal server Aktuality.sk s odkazem na TV Joj. Zda se opravdu jedná o tu samou osobu, ale policie nepotvrdila.

Jméno dalšího zadrženého (Miroslav M.) se podle Aktuality.sk s hoduje zase s jménem muže, který do roku 2013 sloužil jako desátník v Ozbrojených silách SR. Mluvčí ministerstva obrany to potvrdila s tím, že dotyčný už pět let není profesionálním vojákem.

Čtvrteční razii uskutečnila elitní jednotka slovenské policie v jihoslovenském městě Kolárovo. To se nachází zhruba 50 kilometrů od obce Veľká Mača, kde byli Kuciak a a jeho přítelkyně ve svém domě zastřeleni.

Ve stejném čase, kdy policie v kuklách naběhla do domu Tomáše Sz,. se údajně odehrávala druhá policejní razie v domě jeho bratrance Miroslava. Ten byl prý rovněž zadržen.

"Momentálně probíhají domovní prohlídky a další procesní úkony," dodala policie s tím, že více upřesní, jakmile to bude možné. Později dodala, že zatím nebude poskytovat žádné bližší informace, aby neohrozila vyšetřování.

Oba mladí lidé byli zastřeleni ve svém domě ve vesnici Velká Mača 21. února, ale na zločin se přišlo až o několik dnů později. Kušnírová byla usmrcena jedním výstřelem do hlavy, Kuciak dvěma výstřely do srdce. Střelec použil pistoli ráže devět milimetrů.

Slovenská policie i prokuratura jako důvod Kuciakovy vraždy již dříve označily jeho novinářskou práci. V nedokončeném článku reportér psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou sdělovacími prostředky spojováni s mafií, a o vazbách jednoho z nich na blízké spolupracovníky bývalého slovenského premiéra Roberta Fica.

Právní zástupce Kuciakovy rodiny, exministr vnitra i spravedlnosti Daniel Lipšic, naznačil, že k posunu ve vyšetřování pomohla analýza elektronických dat. "V dnešní době je velmi těžké spáchat takovýto typ zločinu bez toho, aby pachatelé za sebou zanechali nějakou elektronickou stopu. Myslím tím různé kamerové záznamy nejen z měst a obcí, ale i ze silnic. Myslím tím buňky, které zaznamenávají provoz mobilů. V tomto případě šlo o analýzu obrovského množství dat," řekl Lipšic novinářům s tím, že tak rozsáhlé vyšetřování se na Slovensku a možná ani v tomto regionu ještě nevedlo.

Týdeník Respekt přišel s informací, že k dopadení vraha mohla dopomoct americká družice, která pořídila snímky z místa činu v době vraždy Kuciaka a Kušnírové.

Televize Joj zase uvedla, že vyšetřovatelům při identifikaci podezřelých pomohli údaje z počítačů, které byly použity při vyhledávání Kuciakova domu v internetové službě Street View.

Hlavní je chytit toho, kdo si vraždu objednal

Zločin otřásl Slovenskem, vyvolal největší demonstrace v zemi od pádu komunismu a vedl k odstoupení ministra vnitra Roberta Kaliňáka, premiéra Roberta Fica a k odchodu policejního prezidenta Tibora Gašpara.

"Vyšetřování bylo mimořádně intenzivní a je dobrou zprávou, že se podařilo identifikovat a zadržet osoby, které se pravděpodobně podílely na této úkladné vraždě na místě činu," uvedl podle Denníku N Daniel Lipšic. Zdůraznil ale, že zatím je to jen první fáze. "Vyšetřování může být úspěšně zakončeno, teprve až budou identifikováni a zadrženi a postaveni před soud ti, kteří si tento hrozný čin objednali," dodal advokát.

"Doufám, že to nebude jen nějaká kosmetická, lépe nepromyšlená policejní akce. Na Maltě (kde zhruba před rokem zavraždili novinářku Daphne Caruanovou Galiziovou) je to v podobném stavu: sice zadrželi vrahy, ale nejsou schopni získat informaci, kdo si vraždu objednal," řekla webu Aktuality.sk Kuciakova spolupracovnice, novinářka z Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavla Holcová. Pátrání po objednavateli podle ní komplikuje nejen strach těch, které najal. "Kdo se živí jako nájemný vrah, ví, že součástí jeho práce je nemluvit o tom, kdo ho najal. Jsou i případy, kdy přímo neví, kdo si ho najal, protože objednávka šla přes zprostředkovatele," uvedla.

Reagoval i slovenský premiér Peter Pellegrini (Směr). "S potěšením jsem přijal zprávu o tom, že policie zatkla podezřelé z vraždy dvou nevinných mladých lidí. Vyšetření a potrestání viníků této vraždy je jednou z priorit mé vlády a jsem velmi rád, že policejní orgány už reálně konají," uvedl. 

Video: Slováci zveřejnili poslední záběry Jána Kuciaka ze dne vraždy

Slováci zveřejnili poslední záběry Kuciaka ze dne vraždy | Video: Televize JOJ
 

Právě se děje

Další zprávy