Slovenská policie zadržela bývalého policejního prezidenta Lučanského

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 12. 2020 17:21
Kriminalisté na Slovensku zadrželi bývalého šéfa slovenské policie Milana Lučanského, kterého již ve středu spolu s dalšími představiteli bezpečnostních složek obvinili. Napsal to list Denník N, podle kterého byl Lučanský zadržen poté, co se dostavil k výslechu po návratu do vlasti z Chorvatska.
Slovenská policie - ilustrační foto.
Slovenská policie - ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Od únorových voleb na Slovensku, které vedly ke změně vlády, proběhlo v zemi již několika vln zatýkání představitelů státních institucí i justice, obviněn byl také spolumajitel finanční skupiny Penta Jaroslav Haščák, o jeho vazebním stíhání bude v pátek rozhodovat soud.

Lučanský rezignoval na post policejního prezidenta letos v létě po nástupu kabinetu premiéra Igora Matoviče. V roce 2018 Lučanský vystřídal v čele policie Tibora Gašpara, který byl dříve patrně v jiných kauzách rovněž obviněn a jehož soud poslal do vazby.

Slovenská policie ve středu uvedla, že obvinila během akce s názvem Jidáš celkově osm lidí, kteří působili nebo stále působí ve vysokých funkcích policejního sboru, civilní tajné služby (SIS) a kriminálního úřadu finanční správy. Mezi zadrženými je podle médií také náměstek SIS Boris Beňa, někdejší šéf kontrarozvědky SIS Peter Gašparovič či bývalý viceprezident finanční správy Daniel Čech.

Obvinění se podle vyšetřovatelů dopustili mimo jiné korupce. Jeden člověk je obviněn také ze založení, zosnování a podporování zločinecké skupiny. Podle vyšetřovatele se obvinění dopouštěli trestných činů dlouhodobě.

Podle Denníku N je Lučanský podezřelý z braní úplatků ve výši přes půl milionu eur (13,2 milionu korun) za krytí podvodů již stíhaného podnikatele. List dříve uvedl, že Lučanský je obviněn také v případu, ve kterém policie výměnou za úplatek v minulosti nestíhala synovce bývalého ministra hospodářství Petera Žigy.

Nyní nezařazený poslanec Žiga, který po předchozím působení v někdejší vládní straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD) přestoupil po volbách do nové strany Hlas-sociální demokracie expremiéra Petera Pellegriniho, před novináři popřel, že by v kauze ovlivňoval vyšetřování. Řekl také, že nešlo o jeho synovce, ale o vzdálenějšího příbuzného.

Slovenská policie dříve v tomto roce postupně zadržela a obvinila z různých deliktů včetně korupce více než desítku soudců. Stíhání čelí také někdejší šéf elitní složky prokuratury, někdejší vedení policie a také již bývalí vysocí úředníci včetně někdejšího šéfa státních hmotných rezerv a zemědělské platební agentury, která například vyplácí dotace farmářům. 

V úterý zase policie zadržela a obvinila spolumajitele Penty a jednoho z nejbohatších Slováků Haščáka, a to v kauze údajného nelegálního obchodování s nahrávkami odposlechů ve zhruba 15 let staré korupční aféře zvané Gorila. Ta se týká podezření z uplácení vysokých slovenských politiků a úředníků Pentou. Podle televize Markíza prokurátor navrhl soudu, aby Haščáka poslal do vazby. Haščákův advokát Martin Škubla ČTK informoval, že prokurátor navrhl soudu, aby poslal do vazby Haščáka i další v kauze obviněnou osobu. Podle Škubly není návrh prokurátora, stejně jako samotné obvinění finančníka, důvodný. Výslech Haščáka u soudu začne v pátek ráno.

Haščák, kterému v případě prokázání viny za trestné činy korupce a praní špinavých peněz hrozí dlouholeté vězení, se již po policejním obvinění vzdal výkonných pozic v Pentě.

Politici nynější vládní koalice již před letošními volbami prosazovali, aby policie měla volné ruce při vyšetřování různých kauz. Vlna zatýkání začala po volbách, po kterých po dlouholetém vládnutí skončil v opozici Směr-SD někdejšího premiéra Roberta Fica. Některé policejní razie označil Fico za výsledek politické objednávky.

 

Právě se děje

Další zprávy