Slovenská policie zadržela odsouzeného exministra, soud mu uložil devět let vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 11. 2018 22:06
Slovenská policie dnes zadržela odsouzeného bývalého ministra výstavby Igora Štefanovova, kterému nejvyšší soud minulý týden vyměřil devítiletý trest vězení za machinace při zadání miliardové zakázky. S odvoláním na vyjádření policie to napsala slovenská média. Druhého odsouzeného v případu Mariana Janušeka, kterého ve funkci ministra nahradil právě Štefanov, policisté podle portálu Aktuality.sk odvedli do vězení. Janušek a Štefanov podle soudu umožnili získat zakázku na dodání některých služeb pro čerpání peněz z fondů EU předem vybranému konsorciu, jež bylo podle medií blízké vládní Slovenské národní straně (SNS).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 27 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy