Slovenská policie obvinila muže, který se zúčastnil bojů na východě Ukrajiny

ČTK ČTK
12. 11. 2018 11:56
Slovenská policie obvinila Slováka za to, že se na východě Ukrajiny zapojil do bojových operací proruských separatistů. Policie to v pondělí oznámila na sociální síti, v zemi jde o první obvinění svého druhu. Účast na bojových operacích polovojenských jednotek v cizině je na Slovensku od roku 2016 trestným činem.
Ozbrojenec na kontrolním stanovišti ve východoukrajinské Horlivce. Ilustrační foto.
Ozbrojenec na kontrolním stanovišti ve východoukrajinské Horlivce. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Obviněný se minimálně od července 2015 jako člen organizovaných ozbrojených skupin bojujících na straně proruských separatistů s použitím zbraní aktivně podílel a nadále podílí během války na území jiného státu na bojové činnosti organizovaných ozbrojených skupin, a to zejména v Doněcké oblasti," uvedla policie.

Podle slovenského policejního prezidia jde o první případ, kdy byl Slovák obviněn za aktivní účast na bojích ve vojenském konfliktu na území Ukrajiny proti tamní armádě. V případě prokázání viny hrozí muži až osmileté vězení.

Nový trestný čin, a to účast v bojové činnosti organizované ozbrojené skupiny na území jiného státu, doplnil slovenský parlament do trestního zákona poté, co vyšlo najevo, že na východě Ukrajiny se na stranu proruských separatistů přidali i Slováci. Kromě aktivní účasti na činnosti polovojenských jednotek je trestné také verbování a finanční podpora ozbrojenců, jakož i jejich výcvik v oblasti výroby a použití zbraní nebo technik k vedení boje.

Ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny si od jara 2014 vyžádal více než 10 000 mrtvých. Mírové dohody uzavřené v roce 2015 v Minsku s cílem zastavit boje jejich intenzitu pouze snížily. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to stále popírá.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy