Slovenská policie obvinila dva novináře z vyzrazení, kdo je svědek v Kočnerově kauze

ČTK ČTK
20. 9. 2021 15:00
Slovenská policie obvinila dva novináře listu Denník N z vyzrazení totožnosti utajovaného svědka. Vše souvisí s článkem z roku 2018 o sledování reportérů, z jehož objednání je podezřelý podnikatel Marian Kočner. Ten je obžalován z vraždy novináře Jána Kuciaka, jenž byl mezi sledovanými novináři. Novinářce Monice Tódové a zástupci šéfredaktora Denníku N Konštantínu Čikovskému hrozí roční vězení.
Vše souvisí s kauzou Mariana Kočnera (na snímku).
Vše souvisí s kauzou Mariana Kočnera (na snímku). | Foto: ČTK

Stíhání novinářů kvůli podezření z trestného činu ohrožení důvěrné skutečnosti a vyhrazené skutečnosti je v zemi spíše ojedinělé. Mluvčí prokuratury Dalibor Skladan informoval, že generální prokurátor uložil bratislavskému krajskému prokurátorovi zajistit urychlené prozkoumání zákonnosti a opodstatněnosti obvinění obou novinářů.

Podle vyšetřovatele a prokurátora zmíněná dvojice novinářů v článku na Denníku N protiprávně odhalila totožnost někdejšího reportéra a bývalého šéfa kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby SIS Petera Tótha jako utajeného svědka v řízení, které se týká vraždy Kuciaka. List ve tři roky starém článku psal kromě jiného o tom, že Tóth se policii přiznal, že ho Kočner najal na sledování novinářů, mezi nimi nejen Kuciaka, ale i Tódové a dalších reportérů. Tódová dlouhodobě píše kriticky o prokuratuře a také se věnuje různým citlivým kauzám.

Tóth, který trestní oznámení v souvislosti se zmíněným článkem podal, později v procesu s obžalovanými v případu Kuciakovy vraždy u soudu přiznal, že sledování novinářů po zadání Kočnerem zorganizoval. Za to ho letos policie podle dostupných informací spolu s Kočnerem a se členy sledovacího komanda obvinila.

Obviněné novináře podpořila slovenská ministryně kultury Natália Milanová i několik dalších vládních politiků. "Novináři musejí mít větší stupeň ochrany, pokud mají přinášet investigativní zpravodajství, a nesmějí se bát poukazovat na zločiny, které se dějí v tomto státě. Stát je má chránit, a ne nečinně přihlížet, jako tomu bylo při vraždě Jána Kuciaka," napsala na sociální síti Milanová. Dodala, že Tódová udělala pro boj s korupcí více než některé státní orgány, které se právě bojem proti korupci měly zabývat.

Premiér Eduard Heger řekl, že obecně je potřeba chránit novináře při výkonu jejich profese.

Policie podle Denníku N Tóthovo trestní oznámení nejprve odmítla. Na základě jeho stížnosti pak prokurátor nařídil novináře obvinit. List uvedl, že reportéři byli obviněni krátce před uplynutím promlčecí lhůty. Podle policejního dokumentu odhalení identity Tótha jako utajeného svědka mohlo ohrozit jeho bezpečnost.

Denník N se obviněných novinářů zastal. "Za pravdivé novinové články chtějí trestat. Peter Tóth nikdy nebyl utajeným svědkem. Hlásil na Facebooku, že už není s Kočnerem. Peter Tóth byl tehdy a je i dnes spolupachatelem a bylo ve veřejném zájmu, aby to veřejnost věděla. Opravdu se pokoušejí umlčet pravdu, ale nepodaří se jim to," napsal šéfredaktor listu Matúš Kostolný.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli podvodům s kompenzačními bonusy podala finanční správa už 133 trestních oznámení

Finanční správa dosud podala 133 trestních oznámení v souvislosti s pokusy o zneužití vyplácení tzv. kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), společníky malých firem i zaměstnance pracující na dohodu. Podle správy tak bylo před neoprávněnou výplatou uchráněno zhruba 47 milionů korun. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Nyní správa oslovuje žadatele o kompenzační bonus, u kterých bylo na základě spolupráce s jinými resorty zjištěno, že souběžně čerpali kompenzační bonusy a podpory vyplácené jinými resorty, u nichž zákon souběh výslovně zakazuje. "Za období letošního roku bylo zjištěno možné pochybení jen u zhruba 2500 žadatelů, což v porovnání s jejich celkovým počtem nelze hodnotit jako cílené a plošné zneužívání zákona," uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Během pandemie, která začala na jaře roku 2020, přijala správa zhruba 2,7 milionu žádostí, na jejichž základě vyplatila kompenzace za zhruba 44 miliard korun. Žádosti za poslední období tzv. kompenzačního bonusu, tedy za letošní květen, bylo možné podat do 2. srpna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Badosaová si po triumfu v Indian Wells poprvé zahraje na Turnaji mistryň

Španělské tenistce Paule Badosaové vynesl nedávný triumf v Indian Wells premiérovou účast na Turnaji mistryň. Na finále sezony WTA Tour se třiadvacetiletá rodačka z New Yorku kvalifikovala jako osmá hráčka, nicméně ve hře je ještě jedno místo, neboť světová jednička Australanka Ashleigh Bartyová oznámila, že se turnaje v mexické Guadalajaře nezúčastní.

Další zprávy