Někdo poslal slovenským médiím 39 hodin záznamu ke Gorile, Penta se obrátí na soud

Zahraničí Helena Truchlá Zahraničí, Helena Truchlá, SME.sk
Aktualizováno 16. 10. 2019 14:04
Několik slovenských médií obdrželo odkaz, odkud lze stáhnout soubor s názvem Gorila. Mělo by jít o nahrávku, která se týká jedné z největších kauz na Slovensku. Záznam se však zatím nepodařilo ověřit.
Jaroslav Haščák.
Jaroslav Haščák. | Foto: ČTK

Nahrávka měla podle deníku SME vzniknout v bratislavském bytě ve Vazovově ulici, který slovenská rozvědka (SIS) před lety vybavila odposlouchávacím zařízením.

Policie ji vloni objevila během domovních prohlídek v bytě podnikatele Mariána Kočnera, obviněného z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Pravost této nahrávky policie už potvrdila, není ale jasné, jestli ta, kterou obdržela média, je identická. 

Hlasy na nahrávce patří Jaroslavu Haščákovi, spolumajiteli investiční společnosti Penta. Podle listu SME záznam zachycuje konverzaci mezi Haščákem a nejméně třemi dalšími lidmi: bývalým premiérem Robertem Ficem (SMĚR-SD), bývalým slovenským ministrem hospodářství Jirkou Malchárkem, a Ficovým asistentem Határem. 

Korupční aféra známá jako Gorila začala v roce 2011, kdy na veřejnost unikly dokumenty tajné služby SIS. Ty popisují korupci v nejvyšších patrech politiky a státní správy mezi roky 2005 a 2006, za vlády někdejšího premiéra Mikuláše Dzurindy. Policie aféru zatím nevyšetřila, k aktuálním nahrávkám se vyjádřit odmítá. Podle listu SME se ale zvuková stopa shoduje s před lety uniklým přepisem. 

Colu pro pana premiéra

Nahrávka sestává z vzájemně nesouvisejících rozhovorů, které nejsou seřazené chronologicky. Nahrávací zařízení je podle všeho umístěno někde poblíž ledničky, protože na záznamu je zřetelně slyšet, jak z ní Haščák vyndává nápoje. "Mělo být někde nad kuchyňskou linkou. Prý to vrtali týden velmi jemným vrtákem," řekl listu SME již dříve jeden z aktérů kauzy. 

V pasáži, která začíná od 29. hodiny a 30. minuty záznamu, si bývalý šéf vlády Fico objednává "obyčejnou colu". V následném rozhovoru s Haščákem rozebírá "čisticí procesy" a poměry ve Ficově SMĚRu po volbách v roce 2002. S Haščákem se měl sejít víckrát. Fico na otázky novinářů opakovaně tvrdí, že případ týká Dzurindovy, ne jeho vlády. 

Ficova tajemníka Határa pak Haščák žádá, aby "s šéfem vykomunikoval jednu firmu". Podle poznámek autora dříve uniklého spisu se jedná nejspíš o firmu Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, kterou zprostředkovaně získala francouzská VEOLIA. 

Penta nekalé jednání v kauze dlouhodobě popírá a kvůli zveřejnění údajných nahrávek hodlá podat trestní oznámení. "Způsob, jakým měly být údajné zvukové nahrávky zpřístupněné redakcím, nese známky páchání trestné činnosti," řekl mluvčí Penty Martin Danko. Penta také upozornila, že slovenský ústavní soud v roce 2012 prohlásil postup SIS za nezákonný. 

Před lety uniklý dokument mimo jiné popisoval vícero údajných Haščákových rozhovorů s politiky a zástupci firem na Slovensku i v Rakousku. S těmi se měl podnikatel bavit o úplatcích a provizích, za které měla Penta získávat vliv ve státních podnicích. Kromě zmíněného Fica a Malchárka v rozhovorech podle spisu vystupuje také šéfka Fondu národního majetku Anna Bubeníková. 

Vydírající generální prokurátor

Na veřejnost unikla počátkem tohoto týdne ještě jedna nahrávka, podle které se bývalý slovenský generální prokurátor Dobroslav Trnka snažil Haščáka kvůli kopii nahrávky z kauzy Gorila vydírat.

List Denník N na svém webu zveřejnil část nahrávky přepis rozhovoru Trnky s Mariánem Kočnerem. Podnikatel Trnkovi na záznamu vulgárně nadává za to, že se Trnka se svými společníky pokouší od Haščáka získat za nahrávku peníze. Hrozil jim kvůli tomu smrtí.

Snímek webu, na který někdo nahrál odkazy ke stažení zvukových záznamů.
Snímek webu, na který někdo nahrál odkazy ke stažení zvukových záznamů. | Foto: SME/von

Kočner záznam Haščákovi již dříve prodal sám, jeho kopii ale schoval právě u Trnky.  V nahrávce hovoří také o údajném uplácení poslanců slovenského parlamentu, kteří měli Trnkovi prodloužit jeho mandát generálního prokurátora. 

Trnka nakonec z čela prokuratury odešel v roce 2011, dodnes zůstává řadovým členem. Úřad již uvedl, že vyhověl žádosti policie o zbavení Trnky mlčenlivosti; pozastavit výkon funkce prokurátora mu lze až po jeho obvinění. K odchodu Trnku vyzývá opozice i vládní strana MOST-HÍD, sám Trnka popírá pravost nahrávky. 

Video: Jsou to zvěrstva, co se na Slovensku děje, říká Bárdy

Ukazuje se, že podnikatel Marián Kočner je cynický člověk s mimořádně nízkým prahem lidskosti, říká šéfredaktor serveru Aktuality.sk Peter Bárdy. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy