Slovenská kuriozita: Sestavují se dvě vlády současně

Martin Novák Martin Novák
17. 6. 2010 14:27
Pověření sestavit vládu má od prezidenta Robert Fico, ale paralelně ji vytváří i Iveta Radičová
Iveta Radičová.
Iveta Radičová. | Foto: Reuters

Bratislava - Pět dní po parlamentních volbách vznikla na Slovensku kuriózní situace.

Oficiální pověření k sestavení vlády dostal od prezidenta Ivana Gašparoviče vítěz voleb, dosavadní premiér a předseda strany Směr-Sociální demokracie Robert Fico.

Není ale úspěšný, nikdo ze čtveřice pravicových stran, jež se dostaly do parlamentu, s ním vyjednávat nechce. Fico přitom vábí do koalice Křesťansko-demokratické hnutí (KDH) příslibem, že mu přenechá post premiéra a polovinu ministerstev.

Prezident dal Ficovi čas do středy.

Jaksi neoficiálně, bez prezidentova pověření, už vyjednává o koalici i volební lídryně Slovenské demokratické a křesťanské unie-Demokratické strany (SDKÚ-DS) Iveta Radičová.

Od středy už jsou v plném proudu rozhovory předáků SDKÚ-DS a KDH s představiteli dvou dosud mimoparlamentních subjektů, pravicové formace Svoboda a spravedlnost (SaS) a strany Most-Híd, založené na spolupráci Slováků a Maďarů.

 

Tato čtyřčlenná koalice bude mít ve 150členné Národní radě Slovenské republiky 79 křesel. Směr a Slovenská národní strana (SNS) zůstanou se vší pravděpodobností v opozici.

Robert Fico a Iveta Radičová.
Robert Fico a Iveta Radičová. | Foto: Reuters

Mezi stranami příští vlády se už objevily první rozpory. Liberální SaS chce zavést částečné poplatky za studium na vysokých školách, Radičová, která zřejmě zasedne do křesla premiérky, to ale v online rozhovoru se čtenáři deníku Aktuálne.sk odmítá.

"Nemáme v programe platenie za štúdium, pretože už dnes sú náklady na štúdium vysoké. Predovšetkým potrebujeme skvalitniť univerzitné štúdium a dostať aspoň jednu zo škôl do prvej 500-ky. Platiť za nekvalitu je absurdné," řekla ve své odpovědi.

Křesťanští demokraté trvají na tom, aby programové prohlášení vlády obsahovalo i schválení takzvaných Vatikánských smluv. V jejich rámci mohou lidé některých profesí odmítnout vykonávat určitou činnost z náboženských či etických důvodů. Týká se to například lékařů, zejména v souvislosti s prováděním potratů.

Vatikánské smlouvy jsou na Slovensku citlivým problémem, protože právě kvůli sporům kolem nich padla v roce 2006 pravicová vláda premiéra Mikuláše Dzurindy poté, co KDH odešlo do opozice.

Na veřejnost také prosakují první informace o rozdělení ministerských křesel. Premiérkou bude Radičová, rezorty financí a práce chce SaS, aby mohla realizovat své návrhy na reformu daní, penzí a systému vyplácení sociálních dávek.

Ministerstvo vnitra chtějí SDKÚ-DS i KDH, křesťanským demokratům má připadnout rezort zdravotnictví. Most-Híd má obsadit ministerstvo zemědělství a kabinetní křeslo pro národnostní menšiny.

Robert Fico nemá naději na sestavení vlády už zřejmě žádnou, protože křesťanští demokraté jeho nabídku výslovně odmítli a vyloučili spolupráci s levicí.

"Budúca vláda musí prijať rozvážne kroky, aby na jednej strane obmedzila zadlžovanie a deficity, ktoré sú veľmi rozsiahle, na druhej naštartovala tvorbu pracovných miest a hospodárskeho rozvoja," řekl v rozhovoru pro Aktuálne.sk předseda KDH Ján Figel.

 


 

 

Právě se děje

Další zprávy