Slováky čekají těžké časy, potápí je i euroval

Michal Žák Michal Žák, Aktuálne.sk
13. 10. 2012 21:10
Vláda Roberta Fica bude muset přistoupit k utahování opasků
Robert Fico.
Robert Fico. | Foto: Reuters

Bratislava - Slovensko se připravuje na naplnění černých scénářů.

Důvodem je zadluženost, která už letos přesáhne 50 procent, což spustí takzvanou "dluhovou brzdu", píše server Aktuálne.sk.

Přes "zakázanou" hranici přitom Slováky popostrčí i jejich spoluúčast na takzvaném eurovalu - Evropském stabilizačním mechanismu (ESM), jehož prostřednictvím chce eurozóna bojovat s dluhovou krizí.

Vyšší daně nepomůžou

Ještě donedávna slovenské ministerstvo financí předpokládalo, že veřejný dluh překročí 50procentní metu až v roce 2014.

Z návrhu státního rozpočtu na příští rok, který ve středu schválila vláda premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ovšem vyplývá, že "sekera" Slovenska vyšplhá už letos na 52 % HDP. A v roce 2015 to bude dokonce 56 procent.

Šéfa státní kasy Petera Kažimíra tak čeká vysvětlování, proč se Slovensko potápí do stále větších dluhů a jak je chce snížit.

Kabinet doufá, že část dluhu zalepí schválené zvýšení daně z příjmů právnických osob. Představitelé asociace zaměstnavatelů ale tvrdí, že opatření naopak povede k menšímu výběru.

Slováky potápí i zadluženost Řecka

Pokud deficit poroste podle prognóz, vláda nebude moci zvyšovat výdaje, ministři se budou muset připravit na nižší platy a rovněž premiér bude mít zakázáno rozdávat peníze ze svých rezerv.

Podle analytika Volksbank Slovensko Vladimíra Vaňa se dluh nafukuje mimo jiné kvůli horšímu ekonomickému růstu i pomalému ozdravování veřejných financí.

Bratislava se bojí i eurovalu, do něhož přispěje celkem 660 miliony eur. Nemusí ale jít o konečnou částku.

"V případě, že by se veřejní věřitelé dohodli na odpuštění části dluhu Řecku, museli bychom do ESM poslat více," řekl Aktuálne.sk analytik X-Trade Brokers Kamil Boros. On sám to přitom považuje za velmi pravděpodobnou variantu.

Situaci na Peloponéském poloostrově se totiž stále nedaří stabilizovat a z Atén neustále přicházejí varování, že bez další půjčky Řecko nepřežije. A aby nebylo špatných zpráv málo, nezaměstnanost v zemi překročila 25 procent populace v produktivním věku.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Policie obvinila tři lidi z obecného ohrožení kvůli loňskému úniku fenolu v Děčíně se dvěma oběťmi. Všichni obvinění jsou z firmy, kde látka unikla.

Další zprávy