Slovákům radí s protesty Španělé, dorazí i tým z Occupy

Michal Žák Michal Žák, Aktuálne.sk
7. 2. 2012 16:00
Lidé vyrazili do ulic kvůli spisu Gorila
Slováci vyšli do ulic už minulý týden
Slováci vyšli do ulic už minulý týden | Foto: Pavol Urbi, Aktuálně.sk

Bratislava - Slovenští organizátoři nehodlají skončit s protesty, jež spustila kauza Gorila - spis tamní tajné služby SIS o údajných korupčních praktikách politiků a finančníků.

Požádali proto o pomoc kolegy ze zahraničí, kteří mají s demonstracemi větší zkušenosti. O radu si řekli například představitelům známého španělského hnutí Los Indignados (Rozhořčení).

"Naši dva kolegové se s nimi potkali v Praze," potvrdila Aktuálne.sk jedna ze spoluorganizátorek slovenských protestů Alena Krempanská.

Takto se protestovalo minulý pátek:

Nezůstane ale jen u Španělska. Na slovenské protesty by se měli přiletět podívat i představitelé hnutí Occupy, které vzniklo v New Yorku a především ve Spojených státech bojuje od loňského září proti sociální nerovnosti.

Organizátoři doufají, že jim rady kolegů ze zahraničí do budoucna pomohou se směřováním protestů. Dosud za sebou mají jen setkání s policisty, kteří jim radili, jak na akcích, jichž se účastní tisíce lidí, nejlépe zajistit bezpečnost.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

Na jihu Francie se zřítil visutý most, do řeky spadlo několik aut. Nejméně jeden člověk zemřel

Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si v pondělí ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko jihofrancouzského města Toulouse. Několik dalších lidí se stále pohřešuje, informovala s odvoláním na zástupce místních úřadů agentura AFP. Do řeky Tarn se zřítilo osobní auto, nákladní vůz a možná ještě dodávka. Příčina neštěstí zatím není známa.

Visutý silniční most, který se zřítil, spojoval obce Mirepoix-sur-Tarn a Bessiéres, které leží zhruba 25 kilometrů severně od Toulouse. Byl dlouhý 155 metrů a široký 6,5 metru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy