Slovákům radí s protesty Španělé, dorazí i tým z Occupy

Michal Žák Michal Žák, Aktuálne.sk
7. 2. 2012 16:00
Lidé vyrazili do ulic kvůli spisu Gorila
Slováci vyšli do ulic už minulý týden
Slováci vyšli do ulic už minulý týden | Foto: Pavol Urbi, Aktuálně.sk

Bratislava - Slovenští organizátoři nehodlají skončit s protesty, jež spustila kauza Gorila - spis tamní tajné služby SIS o údajných korupčních praktikách politiků a finančníků.

Požádali proto o pomoc kolegy ze zahraničí, kteří mají s demonstracemi větší zkušenosti. O radu si řekli například představitelům známého španělského hnutí Los Indignados (Rozhořčení).

"Naši dva kolegové se s nimi potkali v Praze," potvrdila Aktuálne.sk jedna ze spoluorganizátorek slovenských protestů Alena Krempanská.

Takto se protestovalo minulý pátek:

Nezůstane ale jen u Španělska. Na slovenské protesty by se měli přiletět podívat i představitelé hnutí Occupy, které vzniklo v New Yorku a především ve Spojených státech bojuje od loňského září proti sociální nerovnosti.

Organizátoři doufají, že jim rady kolegů ze zahraničí do budoucna pomohou se směřováním protestů. Dosud za sebou mají jen setkání s policisty, kteří jim radili, jak na akcích, jichž se účastní tisíce lidí, nejlépe zajistit bezpečnost.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy