Slovák si při práci na vysílači zasekl výstroj o výtah. Zemřel ve výšce 250 metrů

Zahraničí Zahraničí
21. 7. 2021 16:49
Šestapadesátiletý slovenský technik přišel o život na vysílači Suchá hora u Kremnice na středním Slovensku. Při práci ve výšce 250 metrů si zasekl postroj o výtah, který ho na místě usmrtil.
Ilustrační obrázek.
Ilustrační obrázek. | Foto: Ondřej Besperát

Vysokohorští záchranáři se muži ještě pokoušeli zachránit život, navzdory velkému úsilí mu už ale nedokázali pomoci, napsal slovenský list Nový čas. "Výtah jej na místě usmrtil. Ivan zemřel ve výšce 250 metrů," uvedl deník na svém webu.

Smrtelný pracovní úraz se stal na počátku týdne na rozhlasovém a bývalém televizním vysílači, který se tyčí do výšky 300 metrů. Pracovník tam se svým kolegou měřili signál. Když skončili práci na sedmé plošině, chtěli nastoupit do výtahu. "Podle předběžných zjištění na místě činu se (…) při sestupu zachytil postrojem o výtah, který jel opačným směrem," uvedla policejní mluvčí Petra Kováčiková.

Záchranáři se muži ještě pokusili ve výšce 250 metrů pomoci. Našli ho ve výtahové šachtě bez známek života, okamžitě začali s oživováním, ale přes veškerou snahu byla resuscitace neúspěšná. Poté už jen tělo za pomoci lan snesli z vysílače a odevzdali přivolané pohřební službě. Policejní vyšetřovatel nařídil pitvu a začal trestní stíhání kvůli usmrcení.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Chebsko postihl otřes o síle 2,9 stupně, byl největší za poslední měsíce

Na Chebsku se ve čtvrtek ráno znovu otřásla země. Otřes měl magnitudo 2,9 a byl za poslední měsíce nejsilnějším otřesem v oblasti, kde se drobná zemětřesení objevují pravidelně. Poslední silnější otřesy se na Chebsku objevily v dubnu, řekla Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Otřes se odehrál těsně po 6:00 středoevropského letního času. Upozornila na něj i mobilní aplikace Seislok, kterou pro informování o zemětřesení vytvořil Geofyzikální ústav. "Síla otřesu byla asi 2,9 stupně, takže se téměř shoduje s tím, co ukázala automatická lokalizace. Otřes byl v hloubce necelých devět kilometrů. Tentokrát se ale vyskytl jižněji, než bývá na Chebsku obvyklé, epicentrum bylo někde v okolí Mlhostova," popsala Doubravová.

Zatímco na Chebsku se objevují převážně takzvané zemětřesné roje, při kterých se napětí v podzemí uvolňuje v podobě série menších otřesů, tentokrát šlo o izolovaný otřes. Neměl ani následné dozvuky v podobě drobnější otřesů, které silný záchvěv obvykle doprovázejí. Jestli šlo skutečně o samostatný otřes nebo začátek dalšího zemětřesného roje, je ale nyní zatím předčasné odhadovat, uvedla Doubravová. Otřes zaznamenali i lidé v okruhu až desítek kilometrů v okolí epicentra. Citliví lidé jej mohli pocítit i na Sokolovsku.

V dubnu se na Chebsku vyskytl zemětřesný roj, ve kterém se objevovaly otřesy také o síle okolo tři stupňů. Při nich lidé slyší a cítí zachvění, ale až na výjimky nevznikají hmotné škody. Mohou ale třeba popraskat staré zdi nebo omítky.

Nejsilnější zemětřesení v posledních několika desítkách let zasáhlo Chebsko v roce 1985. Tehdy otřesy dosahovaly magnituda až 4,6 stupně. Při takové síle už praskaly zdi, padaly komíny nebo se rozbíjelo nádobí. Otřesy tehdy byly cítit intenzivně i desítky kilometrů daleko.

před 11 minutami

Izrael po několika letech podnikl v Libanonu nálety

Izraelské letectvo se ve čtvrtek přihlásilo k prvním náletům v Libanonu za posledních několik let. Cílem přitom byla odpaliště raket. Informuje o tom agentura AFP. Na severní Izrael byly v z Libanonu ve středu odpáleny tři rakety. Útok si nevyžádal oběti.

"Armádní stíhačky cílily na odpaliště a infrastrukturu, z níž byly na Libanon odpáleny za účelem teroru rakety," uvedla izraelská armáda v krátkém prohlášení.

Izraelská armáda pravidelně bombarduje pozice palestinského islamistického hnutí Hamás v Pásmu Gazy a podniká nálety v sousední Sýrii, kde cílí na proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy