Slovák si při práci na vysílači zasekl výstroj o výtah. Zemřel ve výšce 250 metrů

Zahraničí Zahraničí
21. 7. 2021 16:49
Šestapadesátiletý slovenský technik přišel o život na vysílači Suchá hora u Kremnice na středním Slovensku. Při práci ve výšce 250 metrů si zasekl postroj o výtah, který ho na místě usmrtil.
Ilustrační obrázek.
Ilustrační obrázek. | Foto: Ondřej Besperát

Vysokohorští záchranáři se muži ještě pokoušeli zachránit život, navzdory velkému úsilí mu už ale nedokázali pomoci, napsal slovenský list Nový čas. "Výtah jej na místě usmrtil. Ivan zemřel ve výšce 250 metrů," uvedl deník na svém webu.

Smrtelný pracovní úraz se stal na počátku týdne na rozhlasovém a bývalém televizním vysílači, který se tyčí do výšky 300 metrů. Pracovník tam se svým kolegou měřili signál. Když skončili práci na sedmé plošině, chtěli nastoupit do výtahu. "Podle předběžných zjištění na místě činu se (…) při sestupu zachytil postrojem o výtah, který jel opačným směrem," uvedla policejní mluvčí Petra Kováčiková.

Záchranáři se muži ještě pokusili ve výšce 250 metrů pomoci. Našli ho ve výtahové šachtě bez známek života, okamžitě začali s oživováním, ale přes veškerou snahu byla resuscitace neúspěšná. Poté už jen tělo za pomoci lan snesli z vysílače a odevzdali přivolané pohřební službě. Policejní vyšetřovatel nařídil pitvu a začal trestní stíhání kvůli usmrcení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Černošický úřad nepřeruší řízení ke střetu zájmů Andreje Babiše

Černošický městský úřad nebude přerušovat řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Informoval o tom na svém webu. Babiš podal na městský úřad žalobu na ochranu před nezákonným zásahem, požaduje zastavení přestupkového řízení. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí Krajského soudu v Praze Hany Černé však žaloba nemá odkladný účinek a je na úvaze žalovaného, zda bude v řízení pokračovat, či vyčká na výsledek soudního řízení. Černošický úřad se rozhodl řízení nepřerušovat.

"Městský úřad, odbor přestupků, dospěl k závěru, že na základě podané žaloby nebude zahájené řízení přerušovat. Z důvodu předběžné opatrnosti (snížení rizika stížnosti či žaloby na nesprávný úřední postup) nebude městský úřad, odbor přestupků, zveřejňovat ani poskytovat text žaloby podané žalující stranou ke Krajskému soudu v Praze," stojí na webových stránkách úřadu.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž premiér porušuje zákon tím, že ovládá média. Babiš střet zájmů dlouhodobě odmítá. Uvádí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti, které jsou do něj začleněné.

Městský úřad v předchozím obdobném řízení Babišovi v roce 2019 uložil pokutu 200 000 korun. Středočeský krajský úřad jako odvolací orgán však řízení zastavil, střet zájmů se podle něj neprokázal. Letos v lednu se na černošický úřad opět obrátila Transparency International s tím, že disponuje novými důkazy ve věci. Černošice proto zahájily nové přestupkové řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy