Slováci zakážou vyzvánění mobilů při vyučování

Aktuálne.sk, mih
18. 8. 2008 12:35
Ministerstvo školství kvůli tomu vydá zvláštní vyhlášku
Červený koberec - "Beneé, Benééé!" Každá si chce vyfotit svůj idol.
Červený koberec - "Beneé, Benééé!" Každá si chce vyfotit svůj idol. | Foto: Ondřej Besperát

Bratislava - Vyzvánění mobilních telefonů při vyučování na slovenských školách je konec. Slovenské ministerstvo školství připravilo vyhlášku, která má tento problém vyřešit.

Mluvčí ministerstva školství Dana Španková pro deník Aktuálne.sk řekla, že se úřad snaží vyjít vstříc četným požadavkům učitelů. Těm se nelíbí, že mobilní telefony vyrušují a často snižují úroveň výuky.

Španková však odmítla, že by ministerstvo chtělo plošně zakázat používání mobilních telefonů na základních školách. Nové ustanovení se podle ní týká jen vyučovacích hodin, a nezasahuje tak do práv dětí nebo rodičů.

"Rezort neurčuje rodičům, zda mají nebo nemají dětem do školy mobilní telefony dávat. Ministerstvo jen dalo pedagogům legislativní kompetence zasáhnout do vyučovacího procesu v případě, že žáci s mobily narušují hodinu," vysvětlila mluvčí ministerstva.

Zákaz bez sankcí

Používání mobilů si dosud mohla každá škola upravit ve svém školním řádu. Často to však podle ministerstva nebylo žáky akceptované. Španková věří, že s příchodem vyhlášky se to změní.

"Vyhláška je potřebná proto, aby se učitelé, když odeberou žákům mobily, mohli opřít o nějaký právní předpis," říká mluvčí. 

Vyhláška však nepočítá s žádnými sankcemi, ke kterým by učitel mohl sáhnout v případě, že žák neuposlechne jeho upozornění.

V Česku vyhláška není

V Česku podobná vyhláška neexistuje. Podle vyjádření českého ministerstva školství úřad nemá kompetence k celoplošnému zásahu ohledně používání mobilů během výuky.

"Podstatné je, že každá škola si podobné pravidlo může dát do školního řádu a většina škol tak činí," sdělila odboru vnějších vztahů a komunikace ministerstva Kateřina Böhmová.

Mobil lze v Česku odebrat pouze dětem během vyučování a po jeho skončení musí být žákovi vrácen.

Další informace o nové slovenské vyhlášce si přečtěte na stránkách deníku Aktuálne.sk.

 

Právě se děje

Další zprávy