Slováci slaví výročí povstání, Komorowski účast odmítl

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 8. 2014 15:29
Oslav sedmdesátiletého výročí se zúčastnil český prezident Miloš Zeman, ruský ministr obrany Sergej Šojgu a zástupci dalších třiceti zemí.
Miloš Zeman a Andrej Kiska při oslavách sedmdesátiletého výročí SNP.
Miloš Zeman a Andrej Kiska při oslavách sedmdesátiletého výročí SNP. | Foto: ČTK

Banská Bystrica - Několik tisícovek Slováků, politici a diplomaté řady zemí se v Banské Bystrici na středním Slovensku zúčastnili oslav 70. výročí zahájení Slovenského národního povstání (SNP).

Vzpomínkové ceremonie k protifašistickému vystoupení Slováků na konci druhé světové války, kdy byla tehdejší Slovenská republika pod silným vlivem nacistického Německa, se zúčastnil také český prezident Miloš Zeman.

Do oslav se podle informací promítla diplomatická roztržka mezi Polskem a Ruskem: kvůli přítomnosti ruského ministra obrany Sergeje Šojgua na oficiální akci chyběl nejvyšší polský představitel.

"Každý národ má ve svých dějinách světlé i temnější stránky a toto byla bezpochybně stránka světlá," řekl v projevu Zeman, jenž také zmínil plány nacistů za války podrobit slovanské národy.

"Bylo úplně jedno, zda jsou to Češi, Slováci, Rusové, Ukrajinci, Jugoslávci nebo kdokoli jiný - všichni jsme byli v očích těchto nadlidí ´podlidé´ - cosi mezi člověkem a zvěří. (...) Slovenské národní povstání přispělo k tomu, že už nejsme cosi mezi člověkem a zvířetem," řekl Zeman. Připomněl, že povstání se zúčastnily i tři tisícovky Čechů.

Kiska: Naše nezávislost se odvíjí od povstání

Slovenský prezident Andrej Kiska zdůraznil, že SNP je významnou událostí v dějinách státu, kterou nelze opomenout. "Naše dnešní svoboda, demokracie a nezávislost, to všechno se odvíjí od rozhodnutí před sedmdesáti lety," prohlásil v projevu Kiska.

Na oslavy byli pozváni zástupci států, jejichž občané se do povstání aktivně zapojili. Účast potvrdily delegace více než třiceti zemí.

Podle informací se oficiálního programu odmítl zúčastnit polský prezident Bronislaw Komorowski, a to kvůli přítomnosti ruského ministra obrany Šojgua.

Varšava se v Evropské unii řadí k největším kritikům Moskvy v souvislosti s vojenskými akcemi proruských separatistů na východě Ukrajiny. Odpoledne se Komorowski v historické radnici v Banské Bystrici ale zúčastnil plánovaného společného oběda se svým slovenským a českým kolegou.

Šojgu na oslavy výročí SNP přijel z pověření ruského prezidenta Vladimira Putina, kterého do Banské Bystrice pozval bývalý slovenský prezident Ivan Gašparovič. Ruského ministra na slavnostní ceremonii provázel jeho slovenský kolega Martin Glváč, oba politici absolvovali i neoficiální rozhovory.

"Hovořili jsme i o Ukrajině. Tlumočil jsem náš postoj, že jsme znepokojeni touto situací a že upřednostňujeme diplomatická řešení před bojovými," řekl novinářům Glváč.

Centrální oslavy kulatého výročí SNP, které je historiky označováno za jeden z nejvýznamnějších mezníků v novodobých dějinách současného Slovenska, odstartovalo kladení věnců k pomníku SNP.

Právě Banská Bystrica byla centrem povstání. Ozbrojené vystoupení sice skončilo porážkou povstalců, pomohlo ale Slovensku k zařazení mezi členy vítězné protinacistické koalice.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Paris St. Germain koupil útočníka Icardiho za 1,5 miliardy korun

Za více než 1,5 miliardy korun přestoupil argentinský fotbalista Mauro Icardi z Interu Milán do Paris St. Germain, kde už v této sezoně hostoval. S devítinásobným mistrem francouzské ligy podepsal sedmadvacetiletý útočník smlouvu do roku 2024.

Icardi si loni odchod z Interu vytrucoval. V milánském klubu se nemohl domluvit na prodloužení smlouvy, byl vyřazen z týmu a nesměl s ním dlouho ani trénovat. V září přišel do PSG, v jehož dresu zářil. V 31 zápasech dal 20 gólů a řekl si o setrvání v klubu.

Na základě opce mohl pařížský celek získat Icardiho za 70 milionů eur, ale vzhledem k dopadům koronavirové krize souhlasil Inter podle agentury AFP se snížením částky na méně než 60 milionů eur. Podle italských médií dostane milánský klub 50 milionů okamžitě a dalších osm milionů eur v bonusech. Pokud by se Icardi vracel z PSG do italské ligy, obdrží Inter dalších 15 milionů eur.

"Děkujeme za šest let u nás a přejeme všechno nejlepší v budoucí kariéře," rozloučilo se s Icardim vedení Interu, kam přišel v roce 2013 ze Sampdorie Janov za 13 milionů eur. Za milánský tým odehrál 219 utkání a dal 124 branek.

Další zprávy