Slováci se stěhují do rakouského pohraničí. Je to levné

Monika Horáková
26. 10. 2010 8:16
Finančně výhodný je pro Slováky i život za maďarskou hranicí
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Central Group

Bratislava - Lidé, kteří pracují v Bratislavě a okolí, se stále častěji usazují v nedalekém maďarském a rakouském pohraničí. Vyplývá to ze zjištění deníku Aktuálně.sk.

Okolo sedmi set slovenských občanů například žije v příhraničním maďarském městečku Rajka.

Obdobný trend lze podle deníku pozorovat také v rakouském pohraničí. Cílem nejčastěji bývá městečko Hainburg či obec Wolfsthal, jejíž starosta Gerhard Schödinger ovládá také slovenštinu.

"Ano, žije zde několik Slováků, kteří pracují na Slovensku," potvrdila pro Aktuálně.cz Monika Bieberová z Obecního úřadu ve Wolfsthalu.

Důvodem pro bydlení v Maďarsku či Rakousku jsou nejčastěji výhodnější finanční podmínky. Ve zmíněných oblastech lze totiž nezřídka koupit za cenu bytu v Bratislavě celý domek.

V Rakousku také bývají - narozdíl od doby před dvaceti lety - levnější pohonné hmoty a potraviny. Podle cenové mapy Aktuálně.cz stojí na Slovensku litr Naturalu 95 1,25 eur, zatímco v Rakousku 1,20 eur.

"Ne zcela nový rodinný domek běžné velikosti se dá v příhraniční oblasti koupit za cenu okolo 200 000 eur," uvedla pracovnice rakouské realitní kanceláře Remax ve městě Bruck/Leitha.

"I v okolí Bratislavy se dají sehnat rodinné domky za 200 000 eur, nebudou mít však takovou kvalitu jako ty v Rakousku," uvedla pracovnice bratislavské realitní kanceláře Nelly. "Sama mám mnoho známých, kteří si byt nebo dům v Rakousku koupili. Žijí v Rakousku a pracují na Slovensku."

Nejedná se přitom o žádné daleké cestování - Hainburg je od Bratislavy vzdálen deset kilometrů.

Češi zatím zůstávají v České republice

Češi jsou zatím v jiné situaci než jejich slovenští sousedé. Ceny nemovitostí jsou obecně v českém příhraničí nižší než v tom rakouském.

"Ve Znojmě jsme zatím nepozorovali, že by si lidé kupovali domy a byty v Rakousku a vraceli se jen za prací. Je to spíše naopak. Zůstávají bydlet zde a do Rakouska si jezdí přivydělat," uvedla tisková mluvčí Městského úřadu ve Znojmě Denisa Šipošová.

Podobnou zkušenost má také Miroslav Půček z odboru kanceláře starosty města Břeclavi: "O tom, že ceny nemovitostí ve slovenském a rakouském příhraničí jsou rozdílné, jsem od slovenských kolegů již slyšel. Břeclavska se tento trend obecně netýká, znám ale několik lidí, kteří si v Rakousku do deseti kilometrů od hranice kupují vinné sklepy, protože jejich ceny jsou někdy skutečně nízké."


 

Právě se děje

Další zprávy