Slováci se přou o střílení medvědů

Tomáš Fránek
10. 9. 2006 0:00
Bratislava - Vlci na Slovensku útočí na ovčí stáda, medvědi zase za poslední měsíc napadli už dvakrát v lese lidi.

Mezi ochránci přírody a lesníky se tak znovu rozpoutal vášnivý spor o to, kolik vlků a medvědů na Slovensku vlastně žije a zda je jich málo, nebo jsou přemnožení a mají se střílet.

Celý spor došel tak daleko, že o něm budou dokonce rozhodovat bruselští úředníci. Ochranářské sdružení Vlk se totiž rozhodlo podat úřadům Evropské unie stížnost na Slovensko kvůli tomu, že nezabezpečuje dostatečnou ochranu vlků na svém území.

Kolik je medvědů a vlků?

Slovensko si totiž až dvě výjimky, kterými jsou oblast Kysuc a Slovenského krasu, prosadilo to, že vlci se mohou střílet bez omezení od konce října do poloviny ledna.

"Oficiálně myslivci zastřelí v době, kdy nejsou chráněni, asi osmdesát vlků, neoficiálně pytláci uloví stejný počet vlků," uvedl šéf sdružení Vlk Juraj Lukáč. Ochranáři proto požadují, aby vlk byl chráněný celoročně.

Infobox

  • Vlk dravá šelma, která loví jeleny, divoké prasata nebo v menší míře i srny.
  • Momentálně je jednou z nejpronásledovanějších šelem na světě a z větší části Evropy zmizel už v devatenáctém století.
  • Větší, životaschopné populace, zůstaly pouze na Balkáně, Ukrajině, Polsku a Slovensku, vlci žijí také v Česku.
  • Vlk je plachý, na člověka neútočí. Na Slovensku nejvíc vlků žije na severovýchodě země
  • Medvěd hnědý na Slovensku je zařazený mezi celoročně chráněné druhy živočichů, je ho zakázané ho chytat, zraňovat nebo dokonce usmrtit. Jeho společenská hodnota je stanovena na 80 tisíc korun. Úřady ale mohou povolit regulační odstřel.
  • V západní a jižní Evropě medvědi ve volném přírodě nežijí.
  • Za poslední čtyři roky medvědi na Slovensku na lidi zaútočili několikrát. V roce 2002 medvěd zranil dva mladé turisty z Čech, kteří stanovali v Nízkých Tatrách. Před dvěma roky zase v Nízkých Tatrách poranila agresivní medvědice sběračku malin. A letos útočící medvěd vážně zranil 64 letého lesníka u Liptovských Sliač.
  • Odborníci radí při setkaní s medvědem lehnout si čelem k zemi, rukou si krýt zátylek a nedívat se medvědovi do očí.

Podobná situace je také u medvědů. I tady myslivci, ale také provozovatelé rekreačních zařízení ve slovenských horách tvrdí, že medvědi jsou přemnožení, a proto se stále více stahují k lidským obydlím. Proto požadují, aby úřady povolily zvýšený odstřel medvědů.

To ale ochránci odmítají s tím, že medvědů není zdaleka tolik, jak tvrdí myslivci. A chtějí prosadit, aby vůbec nebyl povolený regulační odstřel medvědů, kteří neútočí na lidi nebo majetek u obydlí lidí.

Počty medvědů a vlků, kterými argumentují obě skupiny, se přitom výrazně liší. Zatímco ochranáři tvrdí, že na Slovensku je asi čtyři sta medvědů, myslivecká sdružení odhadují počet až na jeden tisíc.

Ještě více se liší údaje u vlků. Podle myslivců je na Slovensku asi třináct set vlků, podle ochranářů je jich ale jenom mezi sto padesáti až třemi sty kusy. Oficiální sčítání se zatím nikdy neuskutečnilo.

Příčinou nových sporů mezi ochránci dravých šelem a myslivci nebo majiteli stád ovcí jsou poslední útoky medvědů a vlků.

Útoky na lidi a ovce

Ve dvou případech už letos na Slovensku medvěd zaútočil na lidi - nedaleko Ružomberka na lesníka na frekventované lesní cestě a před týdnem v blízkosti obce Oravský Bílý Potok. Tam asi dvěstěkilový medvěd pokousal a polámal ruce a nohy muži, který šel na houby.

Ve dvou případech už letos na Slovensku medvěd zaútočil na lidi a to nedaleko Ružomberka na lesníka na frekventované lesní cestě a před týdnem v blízkosti obce Oravský Bílý Potok.
Ve dvou případech už letos na Slovensku medvěd zaútočil na lidi a to nedaleko Ružomberka na lesníka na frekventované lesní cestě a před týdnem v blízkosti obce Oravský Bílý Potok. | Foto: Aktuálně.cz

Medvědi se přitom kvůli nedostatku potravy stále více stahují k lidským obydlím. "Našli jsme minulý rok mrtvého medvěda, který měl žaludek plný igelitových tašek od toho, jak chodil vybírat popelnice," řekl deníku Aktuálně.cz Ján Sedlák z podhorské obce Zuberec na severu Slovenska.

Medvědy navíc ruší stále větší turistický ruch ve slovenských horách. "Medvěd strpí na svém území možná deset nebo dvacet turistů a na dvacátého prvního zaútočí. V lese je moc hulákajících lidí a medvědi jsou z toho vynervovaní," uvedl Miroslav Saniga z Ústavu ekologie lesa Slovenské akademie věd ve Starých Horách.

Jeden z medvědů se pravděpodobně ze Slovenska dostal do Česka. Zanechal stopy v okolí obce Lačnov na Vsetínsku, kde vyplašil houbaře a poškodil informační tabule - ty paradoxně informují o tom, že se v té části země medvěd občas objeví.

Podle stop šlo o mladého medvěda, vážícího okolo sto třiceti kilogramů. Už se objevily zprávy, že lidé medvěda viděli až v blízkosti Luhačovic, ochránci ale tyto informace zatím nepovažují za ověřené.

"V lese je moc hulákajících lidí a medvědi jsou z toho vynervovaní," říká Miroslav Saniga z Ústavu ekologie lesa Slovenské akademie věd ve Starých Horách.
"V lese je moc hulákajících lidí a medvědi jsou z toho vynervovaní," říká Miroslav Saniga z Ústavu ekologie lesa Slovenské akademie věd ve Starých Horách. | Foto: www.sav.sk

Střelba je trestná

Vlci zase na Slovensku v posledních týdnech několikrát napadli stáda ovcí, jenom na Horehroní jich zabili na třicet. "Pastýři chodí s ovcemi s petardami v kapsách. Když jsou u lesa, tak je hážou, aby vlky odstrašili," říká zootechnik zemědělského družstva v Brezně Ján Zibrín.

Slovenské ministerstvo životního prostředí už ale odmítlo, že by povolilo odstřel vlků, majitelé stád mohou pouze počítat s odškodněním. "Tvrzení o přemnožení vlků nejsou relevantní,  útoky je možné přičíst tomu, že matky učí lovit mláďata a nezabezpečená ovčí stáda jsou pro ně lehkým terčem," uvedl mluvčí ministerstva Peter Višváder.

Ministerstvo navíc upozornilo, že odstřel vlků je trestným činem. Podle ochranářů stačí stáda ovcí před útoky vlků lépe chránit. Na východě Slovenska už fungují modelové salaše, kde stáda střeží speciálně vycvičení čuvači a vlci tam neútočí.

 

Právě se děje

Další zprávy