Slováci reagují na masakr, zpřísní režim držení zbraní

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
7. 9. 2010 18:48
Majitele zbraní čekají pravidelné psychologické testy, automaty mají být zakázány zcela
Foto: Reuters

Bratislava - Na Slovensku by se měly od ledna zpřísnit podmínky držení zbrojních průkazů, jejich majitelé by se měli bez výjimky pravidelně zúčastňovat psychologických vyšetření. Zakázané bude vlastnit automatické zbraně. Vyplývá to z návrhu novely zákona o střelných zbraních a střelivu, které ministerstvo vnitra předložilo do připomínkového řízení.

Ministr vnitra Daniel Lipšic (KDH) oznámil záměr zpřísnění zákona minulý týden poté, co člen klubu sportovní střelby v jedné z bratislavských městských částí automatickou puškou zastřelil sedm lidí. Při zásahu policie spáchal nakonec sebevraždu.

Zatím není známo, zda osmačtyřicetiletý muž z Devínské Nové Vsi automatickou zbraň vlastnil legálně. Policie stále zkoumá, zda nebyla upravená. Současná legislativa výjimečně povoluje držet upravené automatické zbraně, které umožňují jen střelbu jednotlivými ranami, zakázané jsou naopak zbraně střílející v dávkách.

Snímky z balkónů ukazují detaily masakru v Bratislavě

Ministerstvo vnitra však chce zakázat vlastnictví jakýchkoli samočinných nebo samonabíjecích zbraní, i těch upravených. Z návrhu novely zákona též vyplývá, že žadatelé o zbrojní průkaz budou muset povinně projít vyšetřením u psychologa. V současnosti závisí na praktickém lékaři, zda si psychologické vyšetření vyžádá. Povinné psychologické testy mají už dnes mladiství žadatelé o zbrojní průkaz pro sportovní účely.

Platnost osvědčení na vlastnictví zbraně by se měla nově zkrátit z deseti let na pět. "Držitel zbrojního průkazu bude muset každých pět let prokazovat zdravotní způsobilost včetně způsobilosti psychické," uvedli autoři v důvodové zprávě.

Opakování nedávné tragédie chce ministerstvo zabránit i tím, že zkrátí platnost už vydaných zbrojních průkazů. Současní majitelé upravených automatických zbraní by si mohli zbraň ponechat do konce června budoucího roku. Zbraně však nesmějí být funkční. Změnu legislativy musí ještě schválit vláda a parlament.

Ohlášené úpravy už kritizovali sportovní střelci, lovci i část sběratelů zbraní. Sběratelé se například obávají, že by mohli přijít o majetek za tisíce eur.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy