Slováci, Rakušané nebo Řekové. Podívejte se, které země EU nevyhostily ruské diplomaty

Ondřej Houska Ondřej Houska
28. 3. 2018 18:04
Země Evropské unie, Spojené státy nebo Kanada dohromady vyhostí zhruba 150 ruských diplomatů. K odvetě za otrávení bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii se ale nepřidaly všechny země Evropské unie. Šest členských států nesáhlo k žádné reakci – nepošlou domů žádné Rusy ani nestáhnou svého velvyslance z Moskvy ke konzultacím, což udělalo Bulharsko a později i Slovensko. Je ale možné, že se k vyhošťování ještě přidají, podobně jako Belgie a Lucembursko, které to udělaly později než ostatní.
Slovenský premiér Peter Pellegrini a prezident Andrej Kiska.
Slovenský premiér Peter Pellegrini a prezident Andrej Kiska. | Foto: ČTK

Slovensko

Slováci jsou jedinými členy visegrádské čtyřky, kteří žádné Rusy s diplomatickým pasem nevyhostili. Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák ale tvrdí, že země podobný krok možná ještě udělá. Rozhodne prý to, jak se Moskva v nejbližších dnech postaví k britským obviněním z otrávení agenta Skripala. Slovenský prezident Andrej Kiska už označil reakci slovenské vlády za nedostatečnou.

Ve středu nicméně Slovensko oznámilo, že podobně jako Bulharsko povolalo na konzultace do vlasti svého velvyslance v Moskvě.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy