Slováci obnoví ministerstvo ekologie, které zrušili

Monika Horáková
8. 9. 2010 8:15
Ministerstvo životního prostředí bylo zrušeno v červenci, v listopadu bude zase fungovat.
Slovenský parlament (Národná rada Slovenskej republiky).
Slovenský parlament (Národná rada Slovenskej republiky). | Foto: Wikimedia Commons, Peter Zelizňák

Bratislava - Slovenský parlament při svém prvním poprázdninovém zasedání přehlasoval veto prezidenta a rozhodl, že zrušené ministerstvo životního prostředí se v listopadu znovu otevře.

Omezení poslanecké imunity pouze na projevy v parlamentu bylo již větším oříškem, rozhodnutí museli poslanci a poslankyně nakonec odložit. 

První schůzi navíc provázela stížnost poslankyně Anny Belousovové, která podle svých slov viděla, že při přihlašování poslanců na začátku jednání stisknul poslanec Béla Bugár hlasovací tlačitko za poslance Richarda Sulíka. Hlasovat za své kolegy však slovenský jednací řád neumožňuje.

Fico šetřil jinde než pravice

Ministerský úřad zabývající se ochranou životního prostředí zrušila předchozí vláda Roberta Fica s platností od 1. července. Důvodem údajně byla úsporná opatření. Nový kabinet premiérky Ivety Radičové se však úřad rozhodl obnovit.

Poslanci však museli přehlasovat veto prezidenta Ivana Gašparoviče. Pro znovuzavedení ministerstva nakonec hlasovala těsná většina 76 poslanců. Kdo by mohl být novým ministrem či ministryní životního prostředí, ještě známo není. Jisté však je, že post obsadí podle koaliční smlouvy strana Most-Híd.   

Podvod při hlasování?

Ještě před hlasováním o programu schůze vystoupila předsedkyně Národní strany Slovenska Anna Belousovová se stížností, že viděla, jak předseda strany Most-Híd Béla Bugár stisknul hlasovací zařízení, ačkoli v něm byla zasunuta hlasovací karta jeho koaličního kolegy a předsedy strany Svoboda a solidarita Richarda Sulíka.

Iveta Radičová (lídryně SDKÚ-DS) a Béla Bugár (lídr strany maďarské menšiny Most-Híd)
Iveta Radičová (lídryně SDKÚ-DS) a Béla Bugár (lídr strany maďarské menšiny Most-Híd) | Foto: Reuters

Jednací řád neumožňuje hlasovat poslancům za své kolegy. Belousovová se proto rozhodla podat stížnost madátovému a imunitnímu výboru.

Béla Bugár se však bránil, že k popsané situaci došlo během technických problémů s hlasovacím zařízením. Hlasovací zařízení prý skutečně stisknul s kartou přítomného Richarda Sulíka, ovšem jen proto, že se chtěl přesvědčit, že jeho zařízení skutečně nefunguje.   

Belousovová v této souvislosti také připomněla případ z minulého volebního období, kdy tehdejší poslankyně za SDKÚ Iveta Radičová hlasovala za svou kolegyni Taťánu Rosovou. Radičová se následně vzdala poslaneckého mandátu.  

 

Právě se děje

Další zprávy