Slováci nechtějí radar USA v Česku

Red Zah, ČTK
9. 5. 2007 12:30
Slovenský premiér se obává destabilizace Evropy
Fico v Praze
Fico v Praze | Foto: Ludvík Hradilek

Vídeň - Slovenský premiér Robert Fico nesouhlasí se stavbou americké radarové základny v Česku. Tvrdí, že by tento projekt mohl v současné chvíli destabilizovat Evropu.

"Záměr vzbuzuje velkou nervozitu a my v Evropě potřebujeme stabilitu, a ne nervozitu. Bylo chybou, že USA tuto záležitost předem nekonzultovaly s NATO, EU a Ruskem," uvedl Fico v rozhovoru pro rakouský list Die Presse.

Ujistil sice, že Slovensko splní všechny své závazky vůči NATO a EU a bude spolupracovat, pokud se všechny členské země dohodnou na společné obraně, dodal však, že systém protiraketové obrany je zatím dvoustranná věc mezi USA na jedné a Polskem a Českem na druhé straně, a proto s ním nesouhlasí.

Jednání začnou zítra

Ficovo vyjádření přichází těsně před tím, než zítra zástupci české a americké vlády zahájí úvodní kolo jednání o vybudování základny ve vojenském prostoru Brdy.

Obyvatelé vesnic, které se nacházejí v blízkosti vytipované lokality, už stavbu základny v referendech odmítli. Hlasování ovšem nemá žádnou právní moc.

Robert Fico při loňské návštěvě Prahy
Robert Fico při loňské návštěvě Prahy | Foto: Ludvík Hradilek

Radar představuje možný problém i pro další osud koaliční vlády premiéra Mirka Topolánka: Strana zelených totiž chce, aby základna byla zapojena do systému společné obrany Severoatlantické aliance. Oficiální stanovisko však NATO zatím nedalo.

Fico proti nezávislému Kosovu

Fico, který v úterý navštívil sousední Rakousko, tamním novinářům zopakoval, že slovenská vláda nesouhlasí s návrhem finského vyjednávače Marttiho Ahtisaariho o budoucím uspořádání Kosova.

"Když se vcítím do situace Srbů, není mi vůbec dobře. Chceme zabránit tomu, aby výsledek byl 10:0 pro Kosovo, což právě představuje Ahtisaariho návrh. Katastrofální by také bylo, kdyby návrh byl v OSN odmítnut a některé státy přesto Kosovo jednostranně uznaly. Kromě toho by budoucí přijetí Srbska do EU nemělo být s otázkou Kosova spojováno," uvedl Fico pro rakouský tisk.

Vedle Slovenska svůj odmítavý postoj k Ahtisaariho návrhu avizovalo také Rusko, které v Radě bezpečnosti OSN disponuje právem veta. Moskva stejně jako Bělehrad vidí v navrhovaném rozšíření autonomie předstupeň k úplné nezávislosti Kosova na Srbsku.

Bělehrad se ale spoléhá také na nestálé členy RB OSN, mezi něž patří také Slovensko. Pokud by se totiž hlasování zdrželo alespoň šest z nich, Ahtisaariho návrh by padl.

 

Právě se děje

Další zprávy